W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Different Lines / warsztaty dla niewidomych i niesłyszących

Different Lines / warsztaty dla niewidomych i niesłyszących
Data rozpoczęcia 2022-05-11
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Sala prób Ośrodka ROZDROŻA, ul. Peowiaków 12
Organizator Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Prowadzenie: Paweł Romańczuk

Główną ideą planowanego działania jest stworzenie partytur graficznych przez osoby niewidome i niesłyszące oraz ich dźwiękowa interpretacja wykonana przez muzyków improwizujących. Tak zaaranżowany proces twórczy daje szansę na aktywne uczestnictwo osób na co dzień wykluczonych w poszczególnych obszarach artystycznych – osoby niesłyszące zajmą się wypowiedzią dźwiękową, a osoby niewidome wypowiedzią wizualną. Oznacza to nie tylko bardzo potrzebne działanie o charakterze społecznym, ale również pozwala na stworzenie unikalnej kreacji muzycznej.

Współpraca osób niewidomych i niesłyszących oraz artystów muzyków wymaga zbudowania specjalnej formy komunikacji, dzięki której wspólna praca stanie się możliwa. Tym razem pomysł zakłada przygotowanie matryc, na których uczestnicy w trybie prac warsztatowych naniosą graficzne struktury liniowe, odpowiednio czytelne dla obydwu grup. Osoby niewidome będą posługiwały się dotykiem w rozpoznaniu i użyciu zróżnicowanych rodzajów i kształtów, a osoby niesłyszące użyją widzialnych dla nich kształtów i kolorów. Obydwie formy będą zmierzały do własnych wypowiedzi dźwiękowych, które mogą określać rozwój muzyki w czasie, wysokości dźwięku, dynamikę, scenariusze kompozycyjne. Dzięki abstrakcyjnemu wyobrażeniu muzyki powstaną zupełnie nowe i odkrywcze struktury, które zostaną finalnie zinterpretowane przez wybranych muzyków improwizujących. Ich zadaniem będzie autorskie odczytanie kształtu muzyki wyrażonej wizualnie przez osoby niewidome i niesłyszące.

Plan zakłada przeprowadzenie 3 warsztatów w różnych miastach. W każdym warsztacie uczestniczyć będą 2 osoby niewidome i  2 osoby niesłyszące, a rezultatem będzie przygotowanie 12 partytur wykonanych na finalnym pokazie koncertowym.

Projekt In Between Norway & Poland / Culture realizowany jest ze środków z Mechanizmu Finansowego EOG na l. 2014-2021 (Program „Kultura”, Działanie 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”).

Partner projektu: Fundacja Avant Art

Wydarzenie jest częścią 14. Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej