W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dlaczego Laokoon nie krzyczy? – spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”

Dlaczego Laokoon nie krzyczy? – spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”
Data rozpoczęcia 2015-05-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

„Grupa Laokoona” to jedna z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych rzeźb starożytnych. Do dziś nie ma wśród badaczy zgodności czy jest oryginałem hellenistycznym czy rzymską kopią (są też tacy, którzy twierdzą, że jest to doskonałe fałszerstwo autorstwa Michała Anioła). Odkryte na początku XVI wieku dzieło stało się inspiracją nie tylko dla wielu artystów, ale i teoretyków sztuki, którzy wiele stronic zapisali zastanawiając się „dlaczego Laokoon nie krzyczy”. Renesansowa i barokowa sztuka, a także jej teoria, wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie odkrycie „Grupy Laokoona”.

Kuratorka cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.
O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.

wstęp wolny!