W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Druga strona plakatu
Data rozpoczęcia 2013-03-15
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Akademickie Radio Centrum, ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

ACK UMCS Chatka Żaka zaprasza na projekcję filmu „Druga strona plakatu”reż.Marcin Latałło oraz spotkanie z twórcą plakatu polskiego Lechem Majewskim.

Druga strona plakatu :Film dokumen­talny o prze­mianach i wpływie przeszłości na współczesne społeczeństwo polskie.  A wszystko opowiedziane przez pryzmat pol­skiego plakatu. Bohaterka, studentka grafiki odkrywa przed widzem teraźniejszość, lecz również dzieje jednego z istotniejszych nurtów grafiki XX wieku: polskiej szkoły plakatu. Film porusza zagadnienia artystyczne, które często są odzwierciedleniem sytuacji historycznej i opowiadają o spo­łeczeń­stwie, kul­turze i historii we współ­czesnej Europie.

Marcin Latałło - reżyser, producent i operator - urodził się w Polsce, wychował we Francji, gdzie studiował reżyserię w La fémis (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa). Odbył też staż na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Jest synem Staszka Latałły, któremu poświecił swój pierwszy film dokumentalny: Ślad i książkę Portret Niedokończony. Współpracował przy filmach Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Krzysztofa Kieślowskiego. Dla Polskiej Telewizji (TVP1) zrealizował film dokumentalny Konstelacje oraz dla telewizji Arte film dokumentalny Notre rue (Nasza Ulica). Założył własną firmę produkcyjną: Camera Obscura.

Lech Majewski - to wybitny polski plakacista, przewodniczący Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, a także honorowy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Plakatu Studenckiego w Macedonii. Współpracuje z wieloma uczelniami i uniwersytetami na całym świecie, wykłada między innymi w Finlandii, we Francji, w Berlinie, Londynie, Holandii, Chile czy Turynie. W 2008 roku, jako jeden z 10 najbardziej wpływowych grafików świata został zaproszony do udziału w wystawie i konferencji na Uniwersytecie Sztuki w Nanking (Chiny). Specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej związany jest z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 roku, znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945 – 1990. Artysta miał wiele wystaw indywidualnych na całym świecie, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych, biennale i triennale plakatu. Wielokrotny juror w międzynarodowych konkursach i biennale plakatu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej