W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzwi Otwarte ACK "Chatka Żaka"

Drzwi Otwarte ACK "Chatka Żaka"
Data rozpoczęcia 2010-03-19
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Akcja

19 marca nie tylko podwoje wydziałów UMCS staną otworem przed kandydatami na studia. Akademickie Centrum Kultury UMCS zaprezentuje tego dnia wszystkie swoje jednostki. Każdy chętny będzie mógł zajrzeć w niemal każdy kąt Chatki Żaka, porozmawiać z animatorami organizowanych w niej wydarzeń oraz zespołów., m.in. Zespołu Tańca Towarzyskiego "Impetus", Zespołu Tańca Ludowego czy Chóru. "Zwiedzający" dowiedzą się również, jak w czasie studiów zostać wolontariuszem na Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Teatralnym KONTESTACJE, Międzynarodowym Festiwalu "Mikołajki Folkowe" czy Studenckich Konfrontacjach Filmowych i jakie płyną z tego korzyści. Będzie to też okazja do zajrzenia na zaplecze sceny Sali Widowiskowej. Natomiast w Sali Szklanej zobaczymy wystawę oraz prezentację multimedialną z cyklu ARTeFAKTY.
Wieczorem odbędzie się koncert zespołu The River oraz film w ramach Studenckich Konfrontacji Filmowych.

Ramowy program wydarzeń:

Godz. 10:00-15:00 Drzwi Otwarte w Chatce Żaka
Zespół Tańca Towarzyskiego – pok. 17
Zespół Tańca Ludowego – pok. 19
Chór – pok. 13
Orkiestra św. Mikołaja, Scena Muzyczna Ad Hoc – pok. 21
Studencki Festiwal Teatralny "Kontestacje", Poetycki Fight Club – pok. 3
Kino Studyjne, Studenckie Konfrontacje Filmowe, Letnia Akademia Filmowa – pok. 14
Pracownia plastyczno-wystawiennicza – pok. 18

Godz. 11:00-12:00 Zwiedzanie zaplecza sceny Sali Widowiskowej

Godz. 11:30 Otwarcie wystawy studentów Wydziału Artystycznego

Godz. 11:00-14:00 Otwarte warsztaty artystyczne – Czarne Foyer
•godz. 11:00 – Warsztaty bębniarskie (prowadzą: zespół Agnieszki Kołczewskiej Młode Djembe i uczestnicy stałych warsztatów)
Młode Djembe powstał w kwietniu 2007 roku w wyniku warsztatów bębniarskich prowadzonych przy ACK UMCS "Chatka Żaka" od 1996 roku przez Agnieszkę Kołczewską (muzyk, wokalista, animator ruchu bębniarskiego w Lublinie, perkusistka m. in. Orkiestry św. Mikołaja). Zespół gra rytmy afrykańskie, azjatyckie, kubańskie używając różnego rodzaju bębnów, głównie conga, djembe, a także instrumentów perkusyjnych: marakasy, quiro, cubaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, gwizdek afrykański.
•godz. 11:30 Otwarcie wystawy studentów Wydziału Artystycznego UMCS
•godz. 12:00 – Warsztaty beatbox (prowadzenie: Łukasz Romańczuk, Emilia Fryc, Michał Wójcik, Przemek Fryc, Jakub Drozd, Michał Jakubowicz)
Łukasz "Romek" Romańczuk jest zwycięzcą pierwszej Lubelskiej Bitwy Beatbox’09 oraz zdobywcą I Nagrody podczas Festiwalu Młodych UMCS 2009.
•godz. 12:30 – Warsztaty tańców latynoamerykańskich (prowadzenie: Violetta Dryło)
Violetta Dryło – od 1993 roku kierowniczka i instruktorka Zespołu Tańca Towarzyskiego UMCS "Impetus".
•godz. 13:00 – Warsztaty gitarowe (prowadzenie: Zbyszek Kowalczyk)
Zbyszek Kowalczyk jest gitarzystą i wokalistą. Prowadzi formację Blueski. Współtworzył takie grupy, jak Zielone Cebulki, Elevator, Green Street, Hesitation Bluz, Starcy, Zbycho i Towarzycho i Madiganor. Obecnie członek grupy CukierKotki.
•godz. 13:30 – pokaz tańców narodowych (wykonanie: Zespół Tańca Ludowego UMCS)
Zespół Tańca Ludowego UMCS w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i kierowanym do dziś przez magistra Stanisława Leszczyńskiego. Na swym koncie ZTL może odnotować 260 wojaży za granicę do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 5000 koncertów.

Godz. 17:00 Wernisaż wystawy z cyklu ARTeFAKTY:
• "Tajemnica drewnianej skrzynki" – multimedialna prezentacja fotografii uratowanych przed zniszczeniem. Zbiór 134 szklanych negatywów wykonanych przez Władysława Gadulskiego w latach 1941-1948 został przypadkowo znaleziony na strychu jednego z domów. Zdjęcia zostały wykonane w Gdańsku oraz w Wandalinie (okolice Puław), w którym Gadulski pełnił funkcję dowódcy Oddziału Armii Krajowej.
O autorze, okolicznościach znalezienia zdjęć i fotografiach opowiedzą zaproszeni goście, pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury "Wyspa Skarbów" - Cyprian Wieczorkowski i Paweł Jarczewski.
• "Ktokolwiek wie...ktokolwiek zna... " – wystawa fotografii z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, znalezionych na lubelskim śmietniku. Na zdjęcia, jak i listy, notes, zaproszenie na szkolną zabawę czy listę zakupów natrafiła przypadkowo Alicja Sobczyńska.

Godz. 18:00 Scena Muzyczna Ad Hoc – The River – Mała Scena
THE RIVER powstał w 2009 roku, po tym jak gitarzysta Mateusz Sulowski i basista Damian Sulowski rozwiązali blues-rockowy Blues From Hell, w którym to projekcie na perkusji wspomagał ich Grzegorz Walaszek. Zespół ten w 2008 r. dostał wiele wyróżnień oraz wygrał kilka liczących się przeglądów, w tym Blues nad Bobrem im. T. Nalepy
w Bolesławcu. Przyszedł jednak czas na zmiany personalne i stylistyczne przesunięcie w stronę klasycznego bluesa. Nowym perkusistą został Piotr Stępień, a przy mikrofonie pojawił się Maciej Chojnowski. 16 sierpnia 2009 zespół zdobył I nagrodę na V Siemiatycze Blues Festival. The River oprócz amatorskich nagrań audio i wideo z występów na żywo, ma także nagrane w warunkach domowych demo na którym znalazły się autorskie kompozycje oraz covery bluesowych mistrzów. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem i planuje koncerty.

Godz. 20.00 Studenckie Konfrontacje Filmowe - KOCHAM KINO
reż. (m.in.) Ethan i Joel Coen, David Cronenberg, Alejandro Gonzales Inarritu, Aki Kaurismaki, Takeshi Kitano, Andriej Konczałowski, Ken Loach, David Lynch, Roman Polański, Gus Van Sant, Lars Von Trier, Wim Wenders, Wong Kar-wai
Kilka lat temu dyrektor canneńskiego festiwalu Gilles Jacob poprosił 36 reżyserów, którzy zdobywali tam nagrody i stali się ikonami współczesnego kina autorskiego, by każdy z nich w króciutkiej trzyminutowej impresji przedstawił, z czym mu się kojarzy sztuka ruchomych obrazów. Z okazji 50-lecia festiwalu Jacob ułożył nowelki w pewien ciąg i tak powstało „Kocham kino” – dwugodzinne, bezprecedensowe dzieło, składające się z 34 filmików wyrażających coś więcej niż tylko ulotną radość tworzenia.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej