W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzwi Otwarte - Jeszywas Chachmej Lublin

Drzwi Otwarte - Jeszywas Chachmej Lublin
Data rozpoczęcia 2017-05-28
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce ul. Lubartowska 85
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Zwiedzanie

zwiedzanie / wystawa / warsztaty / kultura żydowska 

Jeszywas Chachmej Lublin czyli „Lubelska Szkoła Mędrców” została założona przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 r. Nazywana „lubelskim Oxfordem” była największą szkołą talmudyczną na świecie, szczególnie słynną dzięki bogatemu księgozbiorowi liczącemu 22 tysiące pozycji książkowych, w którym znajdowało się wiele cennych starodruków i rękopisów. Wykształciła około dwustu rabinów. Podczas II wojny światowej, kiedy dzielnica żydowska została zrównana z ziemią, jesziwa została rozgrabiona i zniszczona. Przez wiele lat opiekę nad budynkiem sprawowała Akademia Medyczna w Lublinie, którą przekształciła ją w Colegium Maius. Jesienią 2003 r. jesziwa została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od tego czasu budynek jest sukcesywnie remontowany. Od stycznia 2006 r. Jeszywas Chachmej Lublin stała się siedzibą lubelskiej filii Gminy Warszawskiej, ponadto jedno z pomieszczeń stało się salą modlitwy. Rok później nastąpiło uroczyste otwarcie w dawnej auli uczelni nowej synagogi.

 

Sztuka Pokoju dla Izraela. Izrael w oczach dzieci


Wystawa prezentująca prace młodych Żydów, Arabów i Druzów oraz dzieci etiopskich i rosyjskich emigrantów stworzone na przestrzeni ponad 15 lat. Kiedy media obiegły informacje o kolejnych zamachach terrorystycznych w Izraelu, mali artyści malowali pokój, o którym marzą. Niektórzy z nich sami doświadczyli koszmaru wojny. Dzięki zaangażowaniu w sztukę oraz atmosferze w której tworzyli- pełnej śmiechu i miłości - byli w stanie pokonać swoje lęki i zapomnieć o cierpieniu powołując do życia wizje pokoju, tolerancji i nadziei.

Kurator wystawy Maureen Kushner. 
Wystawa współfinansowana przez Ambasadę Izraela w Polsce.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej