W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drzwi otwarte Zakładu Malarstwa “Nie Do Odrzucenia”

Drzwi otwarte Zakładu Malarstwa “Nie Do Odrzucenia”
Data rozpoczęcia 2014-12-19
Godzina rozpoczęcia 13:00
Data zakończenia 2014-12-19
Godzina zakończenia 18:00
Miejsce Zakład Malarstwa "Nie Do Odrzucenia", ul. Bernardyńska 20
Kategoria Projekt

Zakład Malarstwa “Nie Do Odrzucenia” jest miejscem pracy i wsparcia dla osób mieszkających lub przebywających w ośrodkach i noclegowniach dla osób bezdomnych. To także miejsce regularnych pokazów ich twórczości - istnieje tu możliwość zakupu obrazów. Zakład jest otwarty najczęściej w godzinach 15.00-21.00.

Projekt zajmuje się dwoma ważnymi aktualnie problemami: bezrobociem i bezdomnością. Wbrew potocznej opinii, większość osób nie wybiera powyższych stanów bytowych. Wejście w te stany powoduje zanikanie nadziei i motywacji do zmiany swojego położenia. Człowiek zaczyna akceptować ten status i traktować go jako naturalny. U podstaw Zakładu Malarskiego stoi wiara w terapeutyczną rolę sztuki i przekonanie, że dzięki niej osoby bezdomne mogą poprawić swoją sytuację lub chociaż samopoczucie. Artysta, Arek Pasożyt, na czas realizacji dwumiesięcznego projektu postanowił zamieszkać razem z bezdomnymi w ich ośrodku.

Projekt zrealizowany w ramach Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Arek Pasożyt – artysta. W 2010 r. sformułował "Manifest pasożytnictwa", przedstawiający ideologię jego działań jako artysty-pasożyta. W myśl zawartych w "Manifeście" idei, Arek Pasożyt mieszka od czterech lat w różnych miastach w instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. Najnowsze działania artysty: w 2013 r. zaprojektował i zrealizował budowę DOMu w Elblągu. Dom, czyli marzenie każdego młodego człowieka, który nie posiada pieniędzy na ziemię, materiały i budowniczych. Zbudowanym obiektem zarządzają chętne osoby z osiedla; w 2014 r. przeprowadził działanie Społeczne Malarstwo Pasożytnicze, gdzie z grupą Romów w czeskim Brnie podjął próbę artystycznego rozwiązania niektórych aspektów problematyki romskiej. Pracuje także z grupami społecznymi zwanymi potocznie pasożytami społecznymi. Swoje działania systematycznie opisuje na: blog.parasite.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej