W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusja panelowa: 20 lat o folku

Dyskusja panelowa: 20 lat o folku
Data rozpoczęcia 2016-05-20
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

"20 LAT O FOLKU" - to hasło przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia istnienia dzisiejszego "Pisma Folkowego". Szereg ciekawych wydarzeń, związanych z jubileuszem zaplanowano na  20 maja br. w ACK UMCS "Chatka Żaka": 

- o godz. 11.00 rozpocznie się dyskusja panelowa, do udziału w której zaproszeni zostali: dr hab. Piotr Celiński (UMCS), dr Tomasz Rokosz (UPH), Jacek Jackowski (IS PAN), Marcin Skrzypek (Teatr NN) i Krzysztof Gorczyca (Towarzystwo dla Natury i Człowieka, muzykaroztocza.pl) oraz Wojciech Bernatowicz (Instytut Muzyki UMCS). Temat dyskusji to „Tradycja i nowe media”. Uczestnicy rozmawiać będą o tym, jak dziś rozumie się tradycję, na ile nowe media kreują wizje artystów - a w jakim stopniu je ograniczają; jak w medialnym świecie „zachowuje się” tradycja i czy folk oraz muzyka folkowa zyskują coś na funkcjonowaniu w nowym świecie; jakim mechanizmom i procesom podlegają media i jak z tej perspektywy określić miejsce dla "Pisma Folkowego".

- o godz. 17.30 spotkanie z Tomaszem Rokoszem, tym razem w roli autora nowo wydanej książki pt.: „Obrzęd sobótkowy. Tradycja i jej transformacje (studium etnokulturowe)”. Rozprawa dra Rokosza jest efektem prac prowadzonych przez autora w latach 2009–2015. 

- bezpośrednio po promocji książki, o godz. 19.00 rozpocznie się „Gala Folkowa” – wieczór koncertowy połączony z prezentacją nowej strony internetowej Pisma Folkowego www.pismofolkowe.pl oraz aktualnego numeru 122/123. Na estradzie wystąpi Orkiestra św. Mikołaja - zespół genetycznie związany z Pismem Folkowym.

„Pismo Folkowe” powstało w 1996 roku w środowisku Orkiestry św. Mikołaja. Do 115 numeru nosiło nazwę "Gadki z Chatki". Jest jedynym w kraju periodykiem poświęconym muzyce folkowej i jej źródłom wraz całym kontekstem kulturowym. Wydawane jest przez UMCS i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego przy wsparciu Miasta Lublin, MKiDN i UMCS.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej