W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusyjny Klub Filmowy "16": "Ogryzek i kwiat jabłoni", "Alpy"

Dyskusyjny Klub Filmowy "16": "Ogryzek i kwiat jabłoni", "Alpy"
Data rozpoczęcia 2013-04-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Film

Dyskusyjny Klub Filmowy "16" zaprasza na filmy: "Ogryzek i kwiat jabłoni", "Alpy".

"Ogryzek i kwiat jabłoni", reż. Michał Tarkowski, Polska 2000

Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Michałem Tarkowskim.

Wsiedli do swojego starego mercedesa i postanowili jechać tak długo, dopóki starczy benzyny. Samochód zatrzymał się w Kamionce. Stoi tam w ogrodzie do dziś, już od sześciu lat. Właściciel ma zamiar urządzić w nim kurnik. Na razie na dachu pojazdu umieścił kilka obrazów. Inne oparł o pnie drzew, powiesił na sznurach do suszenia bielizny. Płótno, na którym namalował ogryzek jabłka, znalazło się akurat wśród gałęzi kwitnącej jabłoni - zawarł się w tym symboliczny bieg życia. W gminie Kamionka - w pobliżu Lubartowa, na Lubelszczyźnie - osiadło wielu twórczych ludzi, którzy jeszcze nie tak dawno mieszkali w mieście. Jeden maluje, inny buduje instrumenty perkusyjne, jeszcze inny tworzy oryginalną biżuterię. Ktoś właśnie tu znalazł doskonałą glinę na ceramikę, a jeszcze ktoś eksperymentuje z tkaniną, by pokryć nią indiańskie tipi. Ktoś zaprojektował przenośną scenę i salę koncertową na pięćset osób, którą w krótkim czasie można postawić w dowolnym miejscu i łatwo sprawić, że - jeśli trzeba - koncertu wysłucha nawet dwa tysiące osób. Kobiety założyły zespół perkusyjny Mama-bum, o bardzo interesującym brzmieniu, mężczyźni zaś - zespół Ska-Leczeni. Cała okolica może korzystać z efektów ich twórczych poszukiwań. Nie wrócą do miasta. Koło Kamionki czują się u siebie, na miejscu. Wrastają w tę ziemię, żyją swoim, ale i jej życiem Słoma, Bożena Bisinger, Artur Trojanowski, Elżbieta i Jerzy Pęczułowie, Kazik Malinowski, Dariusz Nakonieczny i Jacek Warszawa. W filmie pokazującym ich twórcze działania niektórzy opowiadają o sobie i o tym, czym stała się dla nich gmina Kamionka i mieszkanie na wsi, blisko natury - jej piękna i zmiennego rytmu, który zmusza do działania, zastanowienia nad sobą i tym, co naprawdę ważne.
filmpolski.pl

Michał Tarkowski - polski aktor, scenarzysta, reżyser, współtwórca (razem z Januszem Weissem i Jackiem Kleyffem) legendarnej grupy kabaretowej „Salon Niezależnych”. Otrzymał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 1974, a w 1979 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W latach 70. współtworzył kabaret Salon Niezależnych. Następnie zajął się głównie działalnością filmową. Znany jest głównie z ról w takich filmach jak „Człowiek z marmuru” i „Wodzirej”. Po prawie trzydziestu latach przerwy wrócił do wspólnej pracy artystycznej z Jackiem Kleyffem. W 2003 i 2004 roku wraz Orkiestrą Na Zdrowie realizował spektakl "Kinoteatrzyk Jacka Kleyffa i Michała Tarkowskiego" w warszawskim Teatrze Studio. Od 2003 roku do chwili obecnej współpracuje z firmą CHRIS Turystyka i Rekreacja jako instruktor na obozach filmowych. Do 2010 roku jego podopieczni zrealizowali w sumie ponad 250 filmów krótkometrażowych.


"Alpy" reż.Giorgos Lanthimos, Grecja 2011, obsada: Aris Servetalis, Johnny Vekris, Aggeliki Papoulia

2011 - Nagroda Osella dla najlepszego scenariusza oraz nominacja do Złotego Lwa na MFF w Wenecji

Grupa czterech osób wynajmuje się jako "dublerzy" zmarłych. Odtwarza zachowania i gesty nieboszczyków, aby pomóc ich bliskim poradzić sobie z żałobą. Zakłada działającą pod szyldem Alpy firmę ("gdy koniec w ręki zasięgu, Alpy na widnokręgu"), a przewodzący grupie sanitariusz nazywa siebie samego Mont Blanc. I choć członków grupy obowiązują surowe zasady, jedna z osób postanawia się do nich nie stosować... Alpy to trzeci (po Kle i Kinetta) pełnometrażowy film fabularny w dorobku Giorgosa Lanthimosa - jednego z najzdolniejszych greckich twórców średniego pokolenia. W jednej z głównych ról występuje znana polskim widzom z filmu Kieł Aggeliki Papoulia. Na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2011 roku film otrzymał Nagrodę Osella dla najlepszego scenariusza.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej