W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzień ukraiński na UMCS
Data rozpoczęcia 2018-04-17
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, I. Radziszewskiego 16 Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Cykl

Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia br. w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Uroczyste otwarcie z udziałem władz uczelni i Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie planowane jest na godz. 13:30 (w małej sali widowiskowej), jednak pierwsze warsztaty rozpoczną się już o godz. 10:00.

Celem „Dnia ukraińskiego” jest ukazanie współczesnej kultury ukraińskiej w różnych jej aspektach oraz przybliżenie dziedzictwa i bogactwa narodowego naszego wschodniego sąsiada. Poprzez to wydarzenie dążymy do integracji mieszkańców Lublina i studentów z przedstawicielami społeczności ukraińskiej w naszym mieście. Inicjatywa ma również na celu promowanie dialogu polsko-ukraińskiego i budowanie przyjaźni między naszymi narodami.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych z tańca i rękodzieła. Uczestnicy dowiedzą się także, czym jest biały śpiew oraz będą mogli spróbować swoich sił pod okiem absolwentki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych - Анна Яцута. W programie również pokazy i degustacja kuchni ukraińskiej oraz projekcja filmu „Lublin wielokulturowy”, opowiadającego o obrazie wielokulturowości miasta z punktu widzenia obcokrajowców.

Odbędzie się również spotkanie z młodą pisarką Oleksandrą Iwaniuk. Autorka, politolożka i doktorantka na Wydziale Politologii UMCS, zaprezentuje swoją powieść "Амор[т]е" o miłości i poświęceniu w obliczu wydarzeń na Euromajdanie oraz późniejszym konflikcie na wschodzie Ukrainy.

W dniu wydarzenia zainteresowani poznają także „zwyczaje kozackie” oraz wysłuchają występu „Royal Band”, studenckiego zespołu z Lublina. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół pochodzący z Iwano Frankivska - "Tsvit Kulbaby", twórca takich folkowo-rockowych hitów jak Korolyeva, Ryzha czy Kucheri.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie łącznie studiuje blisko 1600 cudzoziemców, z czego 1393 osób pochodzi z Ukrainy. Zgodnie z raportem „Studenci zagraniczni w Polsce 2017” Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, przedstawiającym aktualne trendy w zakresie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, UMCS znalazł się na 1. miejscu w Polsce w kategorii „umiędzynarodowienie uniwersytetów”, osiągając tym samym najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia – 6,72%. Zgodnie z tym zestawieniem UMCS zajmuje również 1. miejsce wśród uczelni publicznych w kształceniu studentów z Ukrainy.

Szczegółowy program wydarzenia na załączonym plakacie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej