W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzień Wiatraka
Data rozpoczęcia 2017-05-14
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Akcja

W najbliższą, majową niedzielę, w lubelskim skansenie będzie królował wiatrak. Wiatraczni młynarze zaprezentują wybrane prace młynarskie, a gospodynie upieką podpłomyki.

Podczas niedzielnego wydarzenia, 14 maja, w Muzeum Wsi Lubelskiej można będzie zwiedzić wnętrze niemal 100-letniego wiatraka z Zygmuntowa. Wiatraczni młynarze zaprezentują wybrane prace przygotowujące zboże do przemiału takie jak oczyszczanie ziarna w wialni, ważenie i transport zboża.

W zagrodach zaprezentowana będzie "droga do chleba", czyli ile pracy trzeba było dawniej włożyć w przygotowanie pieczywa. W stodole zobaczymy jak młócono zboże za pomocą cepów, a w chałupach jak mielono na żarnach ziarno na mąkę i pieczono podpłomyki oraz co dalej działo się ze słomą. Dla dzieci zorganizowane będą konkursy i zabawy o tematyce „wiatracznej”, a dla najmłodszych przejażdżki na kucyku. Świętu wiatraka towarzyszyć będą dźwięki muzyki ludowej.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej