W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dziwne muzea w dziwnym kraju. Spotkanie z Fioną McGregor

Dziwne muzea w dziwnym kraju. Spotkanie z Fioną McGregor
Data rozpoczęcia 2022-06-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Labirynt Plaza, ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Dyskusja

Punktem wyjścia spotkania będzie książka Fiony McGregor „Strange Museums”, podczas rozmowy zostanie poruszony m.in. temat przemian, jakie zaszły w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Przyjrzymy się również naszemu miastu.

Wydarzenie w jęz. angielskim. 

Jest taka niepisana zasada: idź do barów, aby zrozumieć żyjących w danym miejscu. Idź do muzeów, aby zrozumieć zmarłych. Fiona McGregor po raz pierwszy przyjechała z Australii do Polski w 2006 roku, była to jednocześnie jej pierwsza wizyta w Europie Wschodniej. Zetknęła się wówczas z nieznaną jej wcześniej perspektywą gospodarczą, polityczną i społeczną tej części Europy w szczególnym momencie, krótko po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Autorka obserwowała zmieniającą się kulturę, w której ludzie walczą o dobre życie w nowo kształtującym się kapitalizmie, w kraju, gdzie stare idee są wyrażane w zadziwiającym skupisku muzeów publicznych.

Książka „Strange Museums” będąca rodzajem dziennika z tej podróży, stanowi przyczynek do rozmowy z autorką na temat przemian, jakie zaszły w Polsce m.in. na polu przestrzeni, wydarzeń i narracji LGBTQ+, szesnaście lat temu i obecnie. Podczas swojej podróży Fiona odwiedziła również nasze miasto, stąd rozdział „Magia Lublina”. Będziemy więc mogli porozmawiać również o mieście z perspektywy przeszłości, czy rzeczywiście zmieniło się bardzo i co o tych zmianach myślimy, jak je oceniamy, jak widzimy przyszłość. Czy „magia Lublina” jeszcze działa.

Fiona Kelly McGregor

Fiona Kelly McGregor jest australijską autorką i performerką. Pisze powieści, eseje, artykuły i recenzje. Ostatnio „Buried not Dead” (2021), zbiór esejów skoncentrowanych wokół performansu i Sydney. Książka zawiera obszerne sylwetki artystów: Mike’a Parra, Lataii Taumoepeau i Bev Nicholas (Cindy Ray), a także wspomnienia, relacje i historię trzydziestoletniej kultury queerowego performansu w Sydney. Najnowsza powieść Fiony, „Indelible Ink”, wygrała Age Book of the Year.

Fiona znana jest z bogatego repertuaru sztuki performans. Zaczynała w latach 90. od udziału w queerowych imprezach tanecznych i wydarzeniach kulturalnych. W latach 2008-2011 tworzyła multidyscyplinarną serię „Water Series”, badającą fundamentalną substancję wody w kontekście podnoszenia się poziomu mórz, degradacji środowiska w Australii i ludzkiego organizmu. Jej ostatnią pracą performerską był cykl fotograficzny „Moving Masks” z 2020 roku, wykonany w odpowiedzi na nadejście Covid-19.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Filipa Kijowskiego „BIBLIOTEKA AZYL | gdzie półki uginają się od queerowych lektur, i my zostawiamy swoje zakładki”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej