W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dźwięki Adwentu czyli powrót lubelskiej ligawki

Dźwięki Adwentu czyli powrót lubelskiej ligawki
Data rozpoczęcia 2018-12-13
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14
Organizator Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w ramach cyklu Lubelska Scena Tradycji zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone adwentowej tradycji gry na ligawce w regionie lubelskim.

Ligawka to długa drewniana trąba, wykonywana zazwyczaj z drzewa lipowego lub wierzbowego. Grano na niej w okresie Adwentu przed wschodem i zachodem słońca. Dźwięk ligawki miał symbolizować koniec świata i trąbienie Archanioła na Sądzie Pańskim, a mieszkańcom zapowiadać narodzenie Jezusa Chrystusa. Nazwa pochodzi od legania, czyli opierania instrumentu (zwykle na płocie) podczas trąbienia.

Zwyczaj adwentowego grania na ligawce do dziś spotykany jest w północno-wschodnich i wschodnich regionach Polski (głównie Mazowsze i Podlasie). Jak wskazują źródła oraz pamięć starszych mieszkańców, tradycja ta znana była również w miejscowościach położonych na południe od Lublina m.in. w Sporniaku i Motyczu. W ostatnich latach we wspomnianych wsiach podjęto próbę reaktywacji tego zapomnianego zwyczaju.

W programie:

  • Co wiemy o „legowaniu” na Lubelszczyźnie? O adwentowej grze na ligawie w źródłach i wspomnieniach – dr Agata Kusto (UMCS)
  • Ligawa. Budowa oraz technika gry - prezentacja instrumentu wykonanego przez ucznia Lubomira Ziółka pod okiem mistrza Andrzeja Klejzerowicza w ramach projektu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”
  • „Legowanie” na Placu po Farze

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Pomysłodawca cyklu: Krzysztof Butryn
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Zrealizowano ze środków Miasta Lublin.