W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych

Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych
Data rozpoczęcia 2014-01-19
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14
Kategoria Koncert

Prezydent miasta Lublin dr Krzysztof Żuk zaprasza na Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich w wykonaniu:

Chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Lublinie pod dyrekcją Adama Załęskiego

Chór pod dyrekcją Adama Załęskiego istnieje od 6 lat. Występuje podczas nabożeństw oraz uroczystości kościelnych. Oprócz koncertów w Lublinie chór występował również na Śląsku oraz w Niemczech. Chór posiada w repertuarze utwory począwszy od renesansu aż do współczesności; śpiewa kantaty Jana Sebastiana Bacha, które wystawiał z towarzyszeniem orkiestry i solistów. Mimo, że chór działa w Parafii Ewangelickiej, ma charakter ekumeniczny.

Chóru Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja

Chór jest chórem parafialnym, którego głównym zadaniem jest oprawa muzyczna nabożeństw w lubelskiej świątyni. Chórem od 2002 roku kieruje Andrzej Boublej. Lubelska cerkiew konsekrowana w 1633 r. od marca 1989 r. jest katedrą prawosławnego biskupa lubelskiego i chełmskiego. Zespół często wychodzi poza mury cerkiewne, aby szerzej prezentować bogactwo śpiewu chóralnego w tradycji Kościoła Prawosławnego, a zwłaszcza tradycji wokalnych Południowego Podlasia i Chełmszczyzny. Zapraszany na festiwale i koncerty muzyki chóralnej i sakralnej występował w Polsce (m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Białystok, Zamość, Biała Podlaska, Radom,Włodawa, Jastrzębie Zdrój) i zagranicą (Belgia, Hiszpania, Niemcy i Ukraina). We wrześniu 2012 roku jako pierwszy w historii chór cerkiewny wystąpił z koncertem w sali im. Yehudi Menuhina w Parlamencie Europejskim w Brukseli. We wrześniu 2013 r. w ramach festiwalu "Canco Mediterrania" prezentował prawosławną muzykę chóralną w Katedrze Krzyża Świętego i św. Eulalii w Barcelonie. Repertuar lubelskiego chóru to pieśni i hymny używane w praktyce liturgicznej Kościoła Prawosławnego, przede wszystkim tradycji wschodniej muzyki sakralnej obecnej na terenach Lubelszczyzny i Chełmszczyzny.
Dyrygent Andrzej Boublej jest absolwentem Prawosławnego Seminarium Duchownego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Stypendysta wydziału dyrygentury Prawosławnej Akademii Teologicznej w Petersburgu. Chóry cerkiewne prowadzi od 1981 roku, a przed objęciem stanowiska chórmistrza w Lublinie kierował chórami katedralnymi w Warszawie (Polska), Sztokholmie (Szwecja) i Cleveland (USA).

Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie pod dyrekcją Grzegorza Pecki

Chór powstał w roku 1921. Każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów na Uniwersytecie, w Lublinie i w wielu miastach w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych zdobywając nagrody i wyróżnienia m. in.: Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat (1975, 76, 78, 80, 83), Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1983); śpiewał podczas Międzynarodowego Spotkania Chórów w Warszawie (1983), Gdańsku (1983), Festiwalu Chórów Studenckich we Wrocławiu (1987), Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjno-Kantatowego Wratislavia Cantans (1988), Festiwalu Ars Chori (1985) oraz w konkursach i festiwalach poza granicami, m. in.: Llangollen (1980 i 81) i Middlesbrough (1980) - Wielka Brytania, konkurs nagrań BBC i Europejskiej Unii Radiowej (1981), Arezzo (1977 i 1982) - Włochy, Bayonne (1983 i 84), Autun (1987) - Francja, Karditsa (1986) - Grecja, Lindenholzhausen (1993), Elsenfeld (1998) - Niemcy, Jihlava i Praga (1993) - Czechy, Cantonigros (1984), Vitoria (1991) i Walencja (1994) - Hiszpania, Światowe Sympozjum Muzyki Chóralnej i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Sydney (1996) - Australia, Międzynarodowe Spotkanie Chórów „Zimriya” w Jerozolimie (2001) – Izrael, Międzynarodowe Spotkanie Chórów w Rzymie (2001) – Włochy, Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr MUSICATENEO (2004) w Bolonii – Włochy, Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej Alava (2005), Międzynarodowy Festiwal Chóralny Casa de Burgos (2005), Międzynarodowy Festiwal Trzech Kultur w Murcji (2006) – Hiszpania, Międzynarodowy Festiwal Trzech Kultur w Murcji (2007) - Hiszpania, Światowy Festiwal Chórów w Buenos Aires (2007) - Argentyna, Światowy Festiwal Chórów w Puebla (2008) - Meksyk, Festiwal Muzyczny w Toskanii (2012) - Włochy, Międzynarodowy Festiwal Chórów i Orkiestr w Ohrid (2013) - Macedonia.
Repertuar zespołu obejmuje utwory wokalne oraz wokalno-instrumentalne kompozytorów polskich i obcych od renesansu do współczesności, a także wielkie formy oratoryjno-kantatowe m.in.: Magnificat – A. Vivaldiego, O Praise the Lord – G.F .Händla, Requiem, Msza Koronacyjna i Te Deum – W.A. Mozarta, IX Symfonia, Chrystus na Górze Oliwnej – L. van Beethovena, Te Deum – A. Brucknera, Ein deutsches Requiem - J. Brahmsa, Carmina Burana – C. Orffa, Te Deum – Z. Kodalya, Magnificat, Requiem - R. Calmela, Gloria, Magnificat - J. Ruttera, jak również dzieła kompozytorów polskich m. in.: Stabat Mater – K . Szymanowskiego, Exodus, Angelus, Missa pro pace – W. Kilara, Msza Misterium Krzyża Świętego - A. Nikodemowicza, Ad Iuventatem - M. Jasińskiego.
Chór KUL jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (PZChiO), Międzynarodowej Federacji Młodych Chórów (EFJC) i Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej (IFCM).
Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru KUL od roku 1998 jest Grzegorz Pecka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej