W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich

Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich
Data rozpoczęcia 2018-01-21
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Aula Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego ul. Jaczewskiego 4 w Lublinie
Organizator Miasto Lublin
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Prezydent Miasta dr Krzysztof Żuk zaprasza na Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich.

Wystąpią:

  • Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja
  • Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie pod dyrekcją Adama Załęskiego
  • Chór Archikatedry Lubelskiej pod dyrekcją Grzegorza Pecki
  • Chór La Musica przy SP nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie pod dyrekcją Zdzisława Ohara

Piękno kształtem jest miłości ...

Concerto grosso g-moll op. 6 nr 8, najpiękniejsze z dzieł włoskiego mistrza Arcangelo Corellego, wśród ośmiu ogniw tej niezwykłej kompozycji, zawiera słynne Largo – Pastorale - „fatto per la notte di Natale”, od którego Koncert wziął swą nazwę. W Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha, wielkiego kantora lipskiego, genialnym cyklu kantat, mającym charakter lirycznych medytacji, które w oparciu o Ewangelie św. Mateusza i św. Łukasza opowiadają historię narodzin Chrystusa, muzyka anielska miesza się z graniem pasterzy (!).

II Symfonia Krzysztofa Pendereckiego nosi podtytuł „Bożonarodzeniowa” (bądź „Wigilijna”). Zamówiona przez światowej sławy dyrygenta Zubina Mehtę w 1979 roku, powstawała w ciagu 4 miesięcy – od grudnia do marca roku nastepnego. Dzieło rozwija się spontanicznie, z głębokim przekonaniem i wewnętrzną siłą. W momencie kulminacyjnym, nieoczekiwanie, pojawia się temat kolędy Cicha noc. O doświadczeniu Boga jako żródła muzyki mówił papież-senior Benedykt XVI przyjmując tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie.

Tradycyjny, coroczny, koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, w tym roku, odbędzie się 21 stycznia o godzinie 15.30 w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Jaczewskiego 4. Organizatorem wydarzenia jest Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk. Wystąpią: Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Lublinie pod dyrekcją Adama Załęskiego, Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja, Chór Archikatedry Lubelskiej pod dyrekcją Grzegorza Pecki oraz Chór La Musica przy Szkole Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Zdzisława Ohara i Karoliny Filipczak.

Historia pieśni związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem wpisana jest w dziedzictwo kultury wielu narodów. Stanowi część obrzędów, form wokalno-instrumentalnych, dramatów liturgicznych, misteriów. Kolędy i pastorałki rodziły się przez całe wieki budując poczucie wspólnoty, stając się swoistym spoiwem społecznym i obyczajowym.

W Polsce ślady pieśni bożonarodzeniowych pochodzą już z I połowy XV wieku. Pięknym ich świadectwem jest hymn Chrystus się nam narodził, który zawiera Kancjonał Jana z Przeworska

( z 1435 roku). Tam też odnaleźć można - śpiewaną do dziś - kolędę czeskiego pochodzenia, Stała się rzecz wielce dziwna. Wiele melodii kolędowych, także w formie anonimowych ulotek, zgromadził w swej Tabulaturze, tworzonej w latach 1537 – 1548 , Jan z Lublina, polski organista i teoretyk działający w klasztorze kanoników regularnych w Kraśniku. Z XVI wieku pochodzi blisko 100 kolęd; znajdują się one, m.in., w niezwykłym, rękopiśmiennym Kancjonale staniąteckim z 1586 roku.

Kolejne wieki sztuki kolęd przyniosły zmiany natury muzycznej i wyrazowej. Nastąpiło unarodowienie treści ewangelicznej. Często w tekstach przenoszono akcję z Palestyny do Polski, a powstające pastorałki (czyli pieśni pasterskie) stały się zapisem wydarzeń bliskich, sąsiedzkich, wspólną historią polskiej wsi i lokalnych obyczajów. Bogactwu harmonii, dynamiki, aranżacji, walorów wykonawczych i rodzącemu się instrumentarium nadano formalne kształty: kolędy stały się uroczystymi hymnami, chorałami, a także polonezami, mazurami, marszami. Melodie, zaczerpnięte z popularnych i szczególnie inspirujących kolęd, jako cantus firmus (śpiew stały) wkroczyły w sferę muzyki sakralnej wpisując się w historię mszy i motetów.

Jedną z najpiękniejszych - Lulajże Jezuniu - Fryderyk Chopin wprowadził do swojego Scherza h-moll...

Teresa Księska-Falger

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wattsona z USA w 1908 roku i zawsze trwa od 18 do 25 stycznia. Jest to czas kontynuacji ekumenicznej modlitwy i wzajemnych odwiedzin. W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, nadając mu charakter obchodów centralnych, inne spotykają się każdego dnia. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest międzywyznaniowa wymiana kaznodziei. Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia jest "Prawica Twoja wsławiła się mocą" (Wj 15,6).

Tydzień Ekumeniczny poprzedza Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce (17 stycznia), w tym roku XX. Po zakończeniu Tygodnia (26 stycznia) obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce, w tym roku po raz dziewiętnasty.

W ramach Lubelskiego Tygodnia Ekumenicznego, poza nabożeństwami ekumenicznymi w kościołach różnych wyznań chrześcijańskich, odbędą się wydarzenia kulturalne:

  • Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych różnych tradycji chrześcijańskich

21 stycznia 2018 r. godz. 15.30, Aula Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ul. Jaczewskiego 4

  • Ekumeniczna debata pt. „Polska … ale jaka?”

19 stycznia 2018 r. godz. 18.00, Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9, prowadzenie o. Tomasz Dostatni

  • Promocja monografii pt. „Spadkobiercy reformacji”

20 stycznia 2018 r. godz. 15.00, Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9 z udziałem bp. Jerzego Samiec (Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP), prof. Juliusza Gradawskiego (SGH), prof. Tadeusza Stegnera (UG)

  • Prezentacja filmu pt. „Luter”

23 stycznia 2018 r. godz. 18.00, Kino Bajka w Lublinie, ul. I. Radziszewskiego 8, reż. Eric Till, 2003 r.), wprowadzenie ks. Grzegorz Brudny

  • Sesja naukowa pt. „Reformacja na ławie oskarżonych (?). Refleksja po Jubileuszu”

24 stycznia 2018 r. godz. 10.00 – 12.00, Centrum Transferu Wiedzy KUL, sala C-113, Al. Racławickie 14, Collegium Jana Pawła II, ks. Dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL, ks. Dr hab. Sławomir Pawłowski, prof. KUL, dr Jerzy Sojka (ChAT)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Nabożeństwa ekumeniczne:

  • 18 stycznia 2018 r. godz. 18.00 - Kościół Polskokatolicki
  • 19 stycznia 2018 r. godz. 18.00 – Starokatolicki Kościół Mariawitów
  • 20 stycznia 2018 r. godz. 11.00 – Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, nabożeństwo międzywyznaniowe z okazji Dnia Wolności Religijnej
  • 21 stycznia 2018 r. godz. 18.00 – Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, nieszpory
  • 22 stycznia 2018 r. godz. 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski
  • 23 stycznia 2018 r. godz. 18.00 - Bazylika Relikwii Krzyża świętego oo. Dominikanów
  • 24 stycznia 2018 r. godz. 18.00 – Kościół Zielonoświątkowy
  • 25 stycznia 2018 r. godz. 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki pw. Nawrócenia św. Pawła
  • Codziennie (z wyjątkiem soboty 20.01.2018) o godz. 12.30 msza święta w Kościele Akademickim KUL.

Organizatorzy: Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna przy Metropolicie Lubelskim, Polska Rada Ekumeniczna o. Lublin • Instytut Ekumeniczny KUL, Miasto Lublin, Parafia Ewangelicko – Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie.