W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejskie Dni Dziedzictwa – bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem

Europejskie Dni Dziedzictwa – bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem
Data rozpoczęcia 2019-09-07
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy do 6 września
Kategoria Zwiedzanie

Oprowadzanie z komiksem Chleb wolnościowy, wspomnienie września 1939 roku i historii Lublina podczas niemieckich nalotów to wydarzenia, które Państwowe Muzeum na Majdanku zaplanowało na sobotę 7 września.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa o godzinie 10.00 muzeum organizuje bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Uczestnicy poznają historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, podążając śladami bohaterów komiksu Chleb wolnościowy”. Zwiedzanie będzie okazją do zobaczenia przedmiotów i miejsc związanych z więźniami KL Lublin, których relacje zostały zobrazowane w komiksie.

Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać jak więźniowie obozu na Majdanku wspominają pierwsze dni wojny muzeum zaprasza na godzinę 11:00. Podczas spotkania „ A lato było piękne tego roku…”zaprezentowane zostaną filmowe relacje m.in.  Zdzisława Badio, Danuty Brzosko-Mędryk, Haliny Birenbaum, Mikołaja Cabana. Będą one uzupełnione o pokaz historycznych zdjęć Lublina.

Pierwsze dni wojny dla miasta to przede wszystkim niemieckie naloty. Najcięższy z nich miał miejsce 9 września. Już o godzinie 11.45 podczas wykładu i prezentacji multimedialnej pt. „Niemieckie naloty na Lublin we wrześniu 1939 r.” będzie można usłyszeć o szczegółach tych dramatycznych wydarzeń, o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej. Ciekawostką będzie miniwystawa modeli samolotów polskich i niemieckich, prowadzących podczas tych dni działania nad Lublinem.

Na wykłady i prezentacje obowiązują zapisy drogą mailową pod adresem centrum@majdanek.eu lub telefonicznie pod numerem (+48) 81 710 28 33.

Program wydarzeń 7 września w Państwowym Muzeum na Majdanku

  • 10.00 Europejskie Dni Dziedzictwa – bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem.

Uczestnicy poznają historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, podążając śladami bohaterów Chleba wolnościowego. Zwiedzanie będzie okazją do zobaczenia przedmiotów i miejsc związanych z więźniami KL Lublin, których relacje zostały zobrazowane w komiksie.

  • 11.00–11.40 „A lato było piękne tego roku…” – wybuch II wojny światowej w pamięci świadków. Prezentacja relacji wydarzeń z września 1939 r. oraz historycznych zdjęć Lublina.

Jak trudno jest pamiętać, a jeszcze trudniej zapomnieć o czasie, który zadrwił z planów i marzeń, a całe życie postawił na krawędzi. Zainteresowani będą mieli niezwykłą okazję odbyć interesującą podróż w przeszłość. Głos oddamy byłym więźniom obozu koncentracyjnego na Majdanku m.in. Zdzisławowi Badio, Danucie Brzosko-Mędryk, Halinie Birenbaum i Mikołajowi Cabanowi. Nagrania ich wspomnień przybliżą wrześniowe dni, które zmieniły obraz świata.

  • 11.45–12.25 „Niemieckie naloty na Lublin we wrześniu 1939 r.” – wykład połączony z prezentacją multimedialną.

1 września 1939 r. niemieckie uderzenie na Polskę rozpoczęło się II wojnę światową. Już 2 września. samoloty 4 pułku bombowego Luftwaffe uderzyły na Lublin, powtarzając nalot następnego dnia. Najcięższy niemiecki atak lotniczy miał miejsce 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń, o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej – opowiemy w trakcie prezentacji multimedialnej. Ciekawostką będzie miniwystawa modeli samolotów polskich i niemieckich, prowadzących podczas tych dni działania nad Lublinem.

Na wydarzenia obowiązują zapisy do 6 września drogą mailową na adres centrum@majdanek.eu lub telefonicznie pod numerem (+48) 81 710 28 33.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej