W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej - panel "Sektor kultury a wyzwania rzeczywistości (post)pandemicznej"

Europejskie Dni Kreatywności Artystycznej - panel "Sektor kultury a wyzwania rzeczywistości (post)pandemicznej"
Data rozpoczęcia 2020-10-07
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce online
Udział Bezpłatny
Kategoria Panel dyskusyjny

W ramach panelu "Sektor kultury a wyzwania rzeczywistości (post)pandemicznej" wystąpią:

  • Krzysztof Czyżewski – Dyrektor Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" (Polska)
  • Monika Grochowska – Zastępca Dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza (Polska)
  • Marharyta Zhenchuk – Menedżerka ds. współpracy międzynarodowej, Platforma "Teple Misto" ("Ciepłe Miasto") (Ukraina)
  • Maciej Hofman – Specjalista ds. polityki w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury (Polska)
  • Krzysztof Czyżewski – Dyrektor Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" (Polska)
  • Justyna Jochym – Dyrektor Generalna Festivals Adelaide

Moderator:

  • Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury (Polska)

Wstępem do rozmowy będzie premiera filmu "Make eARTh Great Again"stworzonego przez Cezarego Hunkiewicza i Annę Bakierę.

OPIS PANELU:
Sytuacja pandemiczna w Polsce i na świecie spowodowała radykalne zmiany w większości sfer życia. Sektor kultury również znalazł się w sytuacji szczególnej. Ze względu na ograniczoną możliwość przemieszczania i gromadzenia się, dotychczasowy sposób konstruowania oferty kulturalnej wokół fizycznie istniejących instytucji i miejsc został uniemożliwiony zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Wyzwaniem stały się narastający kryzys gospodarczy oraz nierzadko zmniejszenie finansowania kultury ze środków publicznych i prywatnych. Międzynarodowy obieg kulturalny i zwyczajowe relacje pomiędzy partnerami zagranicznymi uległy zaburzeniu. Wiele inicjatyw i wydarzeń odwołano lub przełożono na inny termin, co uderzyło także w zbudowaną wokół nich przez lata infrastrukturę gospodarczą. Wielkie, międzynarodowe wydarzenia przyciągały rokrocznie setki tysięcy turystów z kraju i zagranicy, przyczyniając się do budowania atrakcyjnego wizerunku miasta, wymiernych korzyści finansowych i zwiększenia zainteresowania lokalnymi uczelniami. Jak poradzą sobie w rzeczywistości pandemicznej miasta, które postawiły na turystykę kulturalną i jak zmieni się ich strategia?

Izolacja społeczna sprawiła, że organizacje i instytucje kultury zaczęły dynamicznie budować publiczność w świecie wirtualnym, tworzyć z dnia na dzień nową infrastrukturę techniczną, nowe formy organizacji działalności kulturalnej, które wymagają odmiennych kompetencji. Rodzi to wiele pytań i wątpliwości. Czy nowe technologie stworzą szanse na budowanie trwalszych więzi między instytucjami i twórcami kultury a odbiorcą? Jak kompletować ofertę kulturalną i wybierać odpowiednie narzędzia do jej realizacji, uwzględniając nowe zjawiska i tendencje? Które z rozwiązań mają szansę, by wejść na stałe do działalności branży kulturalnej, nawet po zakończeniu pandemii?

„Make eARTh Great Again”
Tak intrygująco brzmi tytuł projektu street artowego stworzonego przez Cezarego Hunkiewicza i Annę Bakierę.

Projekt będzie połączeniem filmu artystycznego, dokumentacji działań street artowych na świecie w trakcie pandemii oraz realizacji muralu w Lublinie. Będzie stanowił pewnego rodzaju reporterską relację z kilku ostatnich miesięcy naszego życia w tej nowej, niecodziennej rzeczywistości, która rozpoczęła się wraz z pandemią COVID-19. Pokażemy, jak zmieniała się rzeczywistość, począwszy od pierwszych miesięcy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Przypomnimy oglądającym doniesienia medialne dotyczące pandemii, a jednocześnie pokażemy, jak obok toczyło się codzienne, zwykłe życie. Znajdą się w nim także ujęcia dronem, które zostały wykonane w czasie, gdy obowiązywały ścisłe ograniczenia dotyczące poruszania się w przestrzeniach publicznych. Przypomnimy zaangażowanie mieszkańców Lublina, którzy przestrzegając wytycznych pozostali w domach.

Dzięki partnerom projektu „CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej” realizowanego w Wydziale Kultury UM Lublin w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, pokażemy, jak do nowych warunków pracy dostosowywali się artyści i środowisko twórców streetartowych, którzy zaczęli tworzyć w domach lub w bliskiej okolicy. Jest to sytuacja nietypowa dla streetartu, który do tej pory intensywnie rozprzestrzeniał się po świecie za sprawą podróżujących artystów.
Finałem będzie malowanie muralu, który ma przypomnieć nam wszystkim, że „jeszcze będzie przepięknie”.

Szczegóły na stronie Kongresu.