W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Kultury Tatarskiej
Data rozpoczęcia 2013-06-30
Godzina rozpoczęcia 11:00
Kategoria Festiwal

Lubelska dzielnica Tatary ponownie zagości społeczność tatarską, potomków i sympatyków tatarskości. Tym razem zamiary są pokojowe. DDK Bronowice, Rada Dzielnicy Tatary, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zapraszają na tatarski festiwal.
Pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Lublinie 30.06 2013 roku na terenach zielonych przy ul. Odlewniczej, ukazane zostaną liczne elementy kultury i tradycji tatarskiej, które przetrwały do dzisiaj na terenie Polski. Zaakcentowane zostanie w szczególności województwo lubelskie, gdzie do dzisiaj żyje kilka rodzin tatarskich i ich potomkowie. Po społeczności tatarskiej w byłej parafii w Studziance koło Białej Podlaskiej pozostały dwa cmentarze tatarskie (mizary) w Studziance gm. Łomazy i Zastawku gm. Terespol. Do Lublina przyjadę mieszkańcy Studzianki, którzy kultywują tradycje swoich przodków. Zaprezentują oni kuchnię tatarską, łucznictwo tradycyjne oraz ukażą motyw tatarski w literaturze, sztuce i poezji. Nie zabraknie bractwa rycerskiego, prezentacji uzbrojenia oraz panelu dyskusyjnego poświęconego kulturze i tożsamości tatarskiej. W festiwalu uczestniczyć będą też Tatarzy z Białegostoku w tym jedyny tatarski zespół "Buńczuk". Będzie to doskonała okazja do promocji tematyki tatarskiej, spotkania z rodzinami tatarskimi także tymi z Lublina i okolic. W Polsce mieszka ponad 3 tys. ludności tatarskiej która kultywuje dawne tradycje. Największymi skupiskami są Białystok i okolice, Warszawa oraz Gdańsk.

Program imprezy:
11.00 - rozpoczęcie
11.30 – występ prelegentów
12.30 - Turniej łuczniczy przy nieczynnym basenie przy ul. Odlewniczej
13.30- Historia mówiona: Życie codzienne rodzin tatarskich.
14.30 - Tatarski Turniej Rodzinny, panel dyskusyjny nt. Tatarów, prezentacja uzbrojenia
15:40 - występ zespołu „Gwiazdy Czeczeni”
16.00 - koncert zespołu „Buńczuk” z Białegostoku
17.00 - inscenizacja bitwy na terenach zielonych
18.00 - Prezentacja poezji tatarskiej i motywu tatarskiego
19.00 - warsztaty oraz występ Teatru Ognia Ignis
19.00 - zakończenie imprezy

W programie także:
- malowanie Muralu o tematyce tatarskiej- 9- 17- budynek Filii DDK "Bronowice" ul. Hutnicza 28a
- warsztaty kuchni tatarskiej- 11-14.00 tereny zielone przy Świetlicy Promyk ul. Odlewnicza 11
- prezentacja dawnej broni 10-12.30 i 13.30-17.00 tereny zielone przy amfiteatrze ul. Odlewnicza 11

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej