W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Noworoczny Orkiestry Filharmonii Lubelskiej – 2022 USA Tour

Festiwal Noworoczny Orkiestry Filharmonii Lubelskiej – 2022 USA Tour
Data rozpoczęcia 2022-01-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 15-40 zł
Kategoria Koncert

Przed Lubelskimi Filharmonikami najważniejsze od lat wydarzenie. Po raz pierwszy w swej ponad siedemdziesięcioletniej historii, orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Wojciecha Rodka, z solistami Sarą Dragan i Tomaszem Ritterem, wyruszy na tournée koncertowe za ocean. 12 stycznia muzycy wylatują na Florydę i rozpoczynają serię koncertów w siedemnastu centralnych i wschodnich stanach USA.

Na pożegnanie z lubelską publicznością w trzech koncertach symfonicznych zaprezentują program amerykański. W święto Trzech Króli zabrzmią dzieła Brahmsa, Czajkowskiego i Beethovena.

„Wariacje na temat Haydna” z 1873 roku, pierwsze orkiestrowe dzieło niemieckiego romantyka to ukłon w stronę tradycji. Jako temat Brahms wykorzystał „Chorał św. Antoniego” (jednego z trzech lubelskich patronów), który ośmiokrotnie opracował wariacyjnie i zakończył finałem. Utwór ukazał się w dwóch wersjach: na dwa fortepiany (oznaczonej jako op. 56b) oraz na orkiestrę desygnowanej jako op. 56a.

Jedyny koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego należy do klasyki gatunku. Jeden z najtrudniejszych utworów „solowo-orkiestrowych” doby romantyzmu, wymaga od artysty wielkiej sprawności technicznej i dojrzałości emocjonalnej. Specjalnie na amerykańskie tournée do repertuaru włączyła go znakomita skrzypaczka młodego pokolenia Sara Dragan, zwyciężczyni ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego w Lublinie.

Dwie ostatnie pozycje wieczoru to dzieła Ludwiga van Beethovena: Uwertura „Egmont” oraz jedyna i niepokonana w swej popularności V Symfonia c-moll op. 67, z charakterystycznym czterodźwiękowych motywem „losu”.

Alina Staniak-Ziółkowska

Wystąpi:

  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
  • Sara Dragan – skrzypce
  • Wojciech Rodek – dyrygent

Program:

  • J. Brahms – Wariacje na temat Haydna, op. 56a
  • P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur, op. 35
  • L. van Beethoven – Uwertura „Egmont”, op. 84
  • L. van Beethoven – V Symfonia c-moll, op. 67