W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Wielkanocny
Data rozpoczęcia 2019-04-13
Data zakończenia 2019-04-14
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Kiermasz

W dniach 13-14 kwietnia 2019 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Festiwal Wielkanocny - wydarzenie przybliżające tradycje wielkanocne regionu lubelskiego.
W programie pierwszego dnia tegorocznego Festiwalu przewidziano m.in. warsztaty rękodzielnicze ze zdobienia pisanek metodą batikową i wydrapywania, podczas których uczestnicy poznają historię zdobienia jaj, naturalne sposoby ich barwienia oraz charakterystyczne dla Lubelszczyzny motywy zdobnicze. Tego dnia lubelski skansen zaprasza również do zabytkowego kościoła z Matczyna na koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu chóru Stella Maris.

W drugi dzień Festiwalu, na rynku muzealnego miasteczka, odbędzie się kiermasz produktów spożywczych i rękodzielniczych. W kiermaszu będzie uczestniczyło wielu wystawców pochodzących z terenu województwa lubelskiego. Kiermasz Wielkanocny to szansa, aby zaopatrzyć się zarówno w wyroby rękodzieła ludowego, potrawy jak i produkty tradycyjnie królujące na wielkanocnych stołach. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali także pokaz wicia palm czy wykład połączony z degustacją: Zdrowotne właściwości jajek, zdrowy stół wielkanocny. Dodatkowymi atrakcjami będą m.in. przejażdżki bryczką, kącik zabaw dla dzieci i tematyczna foto ramka. Przy dworze z Żyrzyna o godz. 12:00 odbędzie się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Ponadto tego dnia w kościele z Matczyna o godz.14:00 odbędzie się uroczysta Msza święta z poświęceniem palm.

13 KWIETNIA (sobota)
11:00-14:30  Warsztaty (pisanki wydrapywanki, pisanki zdobione woskiem)*
13:00  Koncert pieśni pasyjnych  w wykonaniu chóru Stella Maris | kościół z Matczyna

14 KWIETNIA (niedziela)
10:00-16:00  Kiermasz Wielkanocny | rynek muzealnego miasteczka
11:00-13:00  Pokaz wicia palm | rynek muzealnego miasteczka
11:00-12:00  Wykład połączony z degustacją: Zdrowotne właściwości jajek, zdrowy stół wielkanocny| dworek z Huty Dzierążyńskiej
12:00  Rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie | gazon przed dworem z Żyrzyna; ekspozycja prac konkursowych | czworak z Brusa Starego
14:00  Msza święta z poświęceniem palm | kościół z Matczyna
15:00-15:30  Występ chóru Nadzieja z Michowa | kościół z Matczyna

Ponadto:
10:00-13:00  Kącik zabaw dla dzieci | okolice rynku muzealnego miasteczka
10:00-16:00  Foto ramka | rynek muzealnego miasteczka
11:00-13:00  Przejażdżki bryczką

*Na warsztaty rękodzieła ludowego  (13 kwietnia 2019 r.) obowiązują wcześniejsze zapisy, których należy dokonywać drogą mailową: recepcja@skansen.lublin.pl.
Koszt uczestnictwa w warsztatach: 10 zł/ os.