W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwalowe soboty: Cannes, Berlinale, Sundance | Opiekun

Festiwalowe soboty: Cannes, Berlinale, Sundance | Opiekun
Data rozpoczęcia 2016-12-17
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”, ul. Kiepury 5
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”
Udział Płatny
Kategoria Film

reż. Michel Franco, Meksyk/Francja 2015,
obsada: Tim Roth, Bitsie Tulloch, Maribeth Monroe (93’)

Michel Franco, jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów meksykańskich, został okrzyknięty przez prasę mianem nowego Michaela Haneke. Dwa pierwsze dzieła latynoamerykańskiego twórcy, „Daniel i Ana” i „Pragnienie miłości”, spotkały się ze świetnym przyjęciem na europejskich festiwalach i zjednały sobie wielbicieli kina arthousowego.

„Opiekun” stanowi pewną odmianę w twórczości reżysera: film jest anglojęzyczny, akcja nie dzieje się w Meksyku, lecz w Stanach Zjednoczonych, a główną rolę gra sam Tim Roth.

Główny bohater filmu David (świetna rola Tima Rotha) to pielęgniarz, zajmujący się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Mężczyzna spełnia podobną funkcję, co akuszerka, z tą różnicą, że dba o to, by ludzie jak najłagodniej przekraczali nie próg życia, ale – śmierci.

Podobnie jak w „Pragnieniu miłości”, również opowiadającym o żałobie, poczuciu straty i upokorzeniu, Franco nie próbuje pokrzepiać widzów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej