W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwalowe soboty: Cannes, Berlinale, Sundance | Wróble

Festiwalowe soboty: Cannes, Berlinale, Sundance | Wróble
Data rozpoczęcia 2016-12-10
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”, ul. Kiepury 5
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”
Udział Płatny
Koszt udziału 10 zł | 80,00 zł - na cały program; 60,00 zł - na 10 filmów
Kategoria Film

reżyseria: Runar Runarsson
obsada: Atli Oskar Fjalarsson, Ingvar Eggert Sigursson

W sekwencji otwierającej „Wróble” widzimy jasne sklepienie kaplicy, słyszymy wysokie głosy nastoletnich chłopców. Ari, jeden z chórzystów, ma sarnie oczy, jest cichy, zamknięty w sobie. Jego matka wyjeżdża w długą podróż do Afryki, a że nie może go zabrać ze sobą, Ari opuszcza Reykjavik i jedzie do dawno niewidzianego ojca. Na miejscu spotyka też kochającą, stęsknioną babcię oraz przyjaciółkę z dzieciństwa Lárę.

Reżyser niespiesznie opisuje niewielkie miasteczko na północy kraju, gdzie po pracy w przetwórni ryb spędza się całe wieczory przed telewizorem i pije bez umiaru. A jednocześnie oszczędnie dawkuje brzydotę i smutną żałość mieszkańców tego miejsca, jakby wierzył, że nie jest ono całkiem stracone. Dostrzega w nim wyjątkową urodę, dostojeństwo, może nawet duchowość. Zamknięte w czystych kadrach krajobrazy przypominają strzeliste katedry – potężne, długie, zacienione korytarze wychodzą w końcu na mocne światło.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej