W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Fados"
Data rozpoczęcia 2008-11-18
Godzina rozpoczęcia 16:15
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

reż.: Carlos Saura, scen.: Carlos Saura; zdj.: José Luis Lopez - Linares; muz.: Carlos Do Carmo, obsada: Mariza, Camane, Carlos Do Carmo, prod.: Hiszpania, Portugalia 2007, czas: 92 min.

W języku portugalskim fado znaczy przeznaczenie, los, wszystkim jednak słowo to kojarzy się raczej z muzyką. Piosenki fado śpiewane z charakterystyczną nutą goryczy i melancholii, początkowo tylko przy akompaniamencie dwóch gitar, wyrażały skargę. Na niesprawiedliwość, samotność, utraconą niewinność, nieuchronność śmierci, przede wszystkim jednak mówiły o zawiedzionej miłości. Rozbrzmiewały w tawernach, burdelach i innych XIX-wiecznych przybytkach rozrywki, by sto lat później zyskać status niemal narodowych pieśni, klasycznych ballad wykonywanych przez największych bardów Portugalii. Im właśnie poświęcony jest piękny, półtoragodzinny dokument Carlosa Saury "Fados".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej