W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Fados"
Data rozpoczęcia 2008-11-19
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

reż.: Carlos Saura, scen.: Carlos Saura; zdj.: José Luis Lopez - Linares; muz.: Carlos Do Carmo, obsada: Mariza, Camane, Carlos Do Carmo, prod.: Hiszpania, Portugalia 2007, czas: 92 min.

W języku portugalskim fado znaczy przeznaczenie, los, wszystkim jednak słowo to kojarzy się raczej z muzyką. Piosenki fado śpiewane z charakterystyczną nutą goryczy i melancholii, początkowo tylko przy akompaniamencie dwóch gitar, wyrażały skargę. Na niesprawiedliwość, samotność, utraconą niewinność, nieuchronność śmierci, przede wszystkim jednak mówiły o zawiedzionej miłości. Rozbrzmiewały w tawernach, burdelach i innych XIX-wiecznych przybytkach rozrywki, by sto lat później zyskać status niemal narodowych pieśni, klasycznych ballad wykonywanych przez największych bardów Portugalii. Im właśnie poświęcony jest piękny, półtoragodzinny dokument Carlosa Saury "Fados".