W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Królowa Kier
Data rozpoczęcia 2019-11-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Królowa Kier" (Dronningen / Queen of Hearts)
Dania, Szwecja 2019
127 min

reżyseria: May el-Toukhy
scenariusz: Maren Louise Käehne
obsada: Trine Dyrholm (Anne), Gustav Lindh (Gustav), Magnus Krepper (Peter), Liv Esmar Dannemann (Frieda), Silja Esmar Dannemann (Fanny)
 

Melodramat i fascynujący, mroczny thriller psychologiczny zarazem. W dobie #metoo May el-Toukhy i jej scenarzystka odwracają schemat i łamią tabu, opowiadając historię uwiedzenia młodego chłopaka przez dojrzałą kobietę.
Charyzmatyczna Trina Dyrkholm gra niekonwencjonalną prawniczkę, broniącą ofiar molestowania seksualnego i przemocy, która sama wikła się w zakazany romans. Powodowana tyleż pożądaniem, co frustracją i pychą, nieoczekiwanie łatwo przekracza granicę, uwodząc własnego pasierba.

W tej tragedii współczesnej Fedry (w której ofiarami są wszyscy, a ona bynajmniej nie największą) udało się doskonale pokazać, jak łatwo na początku usprawiedliwiać takie przekroczenia, i jak są one złudne. Dotychczasowa ocena sytuacji legnie w gruzach, kiedy na naszych oczach bohater ognistego romansu zamienia się w bezradnego nastolatka – którym w istocie jest...
Wstrząsające doświadczenie odbiorcze w atrakcyjnej formie kina gatunkowego.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym


Ważniejsze nagrody:
MFF Sundance 2019: Nagroda Publiczności
MFF Hong Kong 2019: najlepszy aktor Gustav Lindh
Göteborg Film Festival 2019: Dragon Award – najlepszy film skandynawski (May el-Toukhy), najlepsza aktorka (Trine Dyrholm), Nagroda Publiczności

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej