W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: Malowany ptak + dyskusja z filozofem – dr hab. Pawłem Sikorą

Film: Malowany ptak + dyskusja z filozofem – dr hab. Pawłem Sikorą
Data rozpoczęcia 2020-02-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 12/15 zł
Kategoria Film

Oparty na głośnej powieści Jerzego Kosińskiego „Malowany ptak” to film zrealizowany na czarno-białej, 35-milimetrowej taśmie, obraz drobiazgowo oddający obraz dzikiej, prymitywnej Wschodniej Europy u schyłku II wojny światowej.

Film opowiada historię chłopca (uważanego jednakowoż przez wielu za Żyda), którego prześladowani rodzice zostawiają w opiece kobiecie, która wkrótce po tym umiera. Chłopiec zostaje sam. Walcząc o przetrwanie tuła się po wioskach. Podczas tej wędrówki jest świadkiem okrutnych aktów przemocy bezwzględnych żołnierzy – zarówno radzieckich, jak i niemieckich. Jednak przede wszystkim sam staje się ofiarą wyjątkowej brutalności, z jaką traktują go zabobonni chłopi. Gdy wojna dobiega końca, jest już inną osobą.

Wydawać by się mogło, że akcja filmu rozgrywa się w mrokach średniowiecza, gdy mieszkańcy Starego Kontynentu byli znacznie bardziej prymitywni niż w XX wieku. Jak bowiem określić wyrywanie ludziom gałek ocznych, odrażające psychoseksualne perwersje czy palenie żywego zwierzęcia? A jednak film ma miejsce w trakcie II wojny światowej, a chłopak doświadcza, nierzadko w niemym milczeniu, horrorów, które nie wydarzyły się aż tak dawno, by móc o nich dziś łatwo zapomnieć. I aż trudno zdecydować, czy bardziej przerażające są epizody z udziałem brutalnych tortur, pedofilii i mordowania dla przyjemności, czy jednak przejawiana przez większość napotykanych przez chłopca prostych ludzi ignorancja, zabobonność i święta wiara, że jeśli ktoś jest od nich inny, musi być diabłem wcielonym.

Film ukazuje brutalne sceny przemocy – zapraszamy wyłącznie widzów pełnoletnich.

Po projekcji dyskusja z filozofem – dr hab. Pawłem Sikorą. Spotkanie poprowadzi Piotr Pękala.

reżyseria: Václav Marhoul
obsada: Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Aleksey Kravchenko, Lech Dyblik
dramat, wojenny / Czechy, Słowacja, Ukraina / 2019
czas trwania: 169 min

Nagrody: FF w Wenecji / Venice FF – nominacja: Złoty Lew: Najlepszy Film / nominacje: Golden Lion: Best Film (2019)