W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: Pan Smith jedzie do Waszyngtonu

Film: Pan Smith jedzie do Waszyngtonu
Data rozpoczęcia 2015-01-15
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Pan Smith jedzie do Waszyngtonu (Mr. Smith Goes to Washington, USA 1939) 129 min
reżyseria: Frank Capra
scenariusz: Sidney Buchman i Lewis R. Foster
obsada: Jean Arthur (Saunders), James Stewart (Jefferson Smith), Claude Rains (Senator Joseph Paine), Edward Arnold (Jim Taylor) i inni.

Naiwny i idealistyczny Jefferson Smith, lider skautowskiej drużyny Boy Rangers, jest mianowany na młodego polityka reprezentującego swój stan przez pozbawionego moralnego kręgosłupa gubernatora, który szuka figuranta dla swych działań. W Waszyngtonie, odkrywa jednak Smith wiele nieprawidłowości w mechanizmie, wydawałoby się, demokratycznego procesu politycznego. Próby uzdrawiania legislacji prowadzą go do konfliktu z najważniejszymi senatorami. Początkowo przeciwnik próbuje skorumpować Smitha, a gdy to nie przynosi żadnego rezultatu, próbuje zniszczyć Smitha wmanewrowaniem go w skandal.
James Stewart i Frank Capra. Nie trzeba więcej, by mieć pewność, że będzie to udany film. I rzeczywiście ten film jest wspaniały na wiele sposobów. Historia jest klasyczną baśnią o walce między pozornie słabym dobrem i wszechmocnym zdawałoby się złem. W typowym, celowo naiwnym, stylu Capry, rysunki psychologiczne bohatera i antagonistów są przesadzone, więc nie ma wątpliwości co do tego, którzy są dobrzy, a którzy są źli. Reżyser lubi modelować sytuacje wyglądające na zupełnie beznadziejne, aby przetestować integralność bohatera swego moralitetu. W nagrodę za niezachwiane przestrzeganie podstawowych wartości i zasad demokracji Smith przeżywa rodzaj publicznej apoteozy przed całym narodem. Stewart jest genialny w rolach idealistów. Chłopak z dzikich ostępów Ameryki przytłoczony przez chwałę Waszyngtonu, jego zabytków i historii. Praktyka politycznego życia stolicy przynosi mu konfrontację politycznych i ideowych zasad z jego zasadami. Nieporadność, znak firmowy budowania postaci przez Stewarta, okazuje się sposobem ekspresji jego moralnej siły. Młody, nieśmiały polityk uparcie przypomina wszystkim o zasadach demokracji. Ale nie poradziłby sobie sam. Tylko w duecie z energiczną kobietą jego cechy mogą przebić się w stołecznej dżungli procedur i reguł gry. Punktem utożsamienia widza z tą wielkomiejską wiedzą jest jego asystentka, doskonała w tej roli Jean Arthur. To ona uczy się z nami zapomnianych złotych reguł. Powoli dojrzewa w niej uznanie dla młodzieńca, szacunek i fascynacja, a w końcu i miłość do niego. Ten film to prawdziwy skarb narodowy Ameryki. Wzorzec politycznego kina Hollywoodu.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – WE DWOJE

Nowa edycja Akademii po roku spotkań z Williamem Wylerem byłaby niewypałem gdybyśmy myśleli o możliwości zdyskontowania naszego poprzedniego cyklu równie spójną propozycją monograficznego przeglądu filmów. To niemożliwe! Musimy się w tej kwestii zrelaksować, przypomnieć sobie rozrywkowy charakter kina. Stąd proponujemy w zbliżającym się roku cykl, który nie ogranicza się w swej koncepcji względami artystycznymi czy badawczymi. Nowa edycja jest szerokim otwarciem na przyjemność kina. Oglądanie filmów jest zawsze ekranową realizacją fantazji, które są ściśle związane ze światem ludzkich pragnień. Specyficzną własnością filmu jest – bezdyskusyjnie – jego prymarna pozaartystyczna cecha: zmysłowość. Filmy nie są ani lepsze – ani gorsze. Filmy albo się „oglądają”, bo wizualizują nasze zmysłowe pragnienia, albo po prostu „nie oglądają”, jeśli nie liczą się z psychologią widza w kinowej sali. Pragnienie jest niezbędnym elementem naszej biologii i psychiki. Stąd kategorią, jaka próbuje porządkować tegoroczny cykl jest pomysł DUETÓW filmowych, podsunięty nam przez Państwa jeszcze w ubiegłej edycji.
Planowaliśmy początkowo szerokie rozumienie dualizmu kina, relacje przejawiające się nie tylko między aktorami, ale także np. reżyserem i aktorem. Próby skonstruowania programu udowodniły, że zbyt szeroka formuła rozmywa centralny problem relacji pomiędzy dwiema osobami na ekranie. Relacje płci są motorem możliwości realizacji ludzkich pragnień. Postanowiliśmy więc pozostać przy duetach najbardziej klasycznych z możliwych, męsko-damskich starciach zniekształcanych Vouyerystycznym spojrzeniem filmowej kamery bez względu na reżysera i gatunek filmowy. Kurator cyklu musi się przyznać, że postawił tym razem nie tylko na klasyczne kino (to jest raczej oczywiste), ale także na swoje osobiste, bardzo subiektywne spojrzenie na wartość filmowych duetów. Stąd też pomiędzy „iskrzącymi”, uznanymi za arcydzielne romansami ekranu (np. „Gilda”, „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Skłóceni z życiem”) pojawiają się w programie duety niezbyt oczywiste i aktorzy nie kojarzeni z jakimiś charyzmatycznymi, ekranowymi pojedynkami (np. Jean Arthur, Michael Redgrave czy Lee Remick). Zgódźmy się, że to właśnie są zapomniane arcydzieła, pogubione klejnoty sztuki aktorskiej, które koniecznie chcemy Państwu albo przypomnieć, albo zupełnie od nowa przywrócić łaskawej pamięci.

wstęp wolny!
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej