W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Poważny człowiek"
Data rozpoczęcia 2010-10-01
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

reż.: Joel i Ethan Coen
scen.: Joel i Ethan Coen
zdj.: Roger Deakins
muz.: Carter Burwell
w.: Michael Stuhlbarg (Larry Gopnik), Richard Kind (wuj Arthur), Fred Melamed (Sy Ableman), Sari Lennick (Judi Gopnik), Aaron Wolff (Danny Gopnik), Jessica McManus (Sarah Gopnik), Amy Landecker (pani Samsky), Peter Breitmayer (pan Brandt)
prod.: USA/Anglia/Francja 2009 (106 min)

Ostatni film braci Coen wydaje mi się ich filmem najbardziej osobistym, najbardziej serio, najbardziej „ufilozoficznionym” i najgłębszym. Co nie znaczy jednak, że nagle zmienili się oni w pozbawionych poczucia humoru mentorów. Przeciwnie: humor – dość okrutny, jeśli nie sadystyczny – przenika całą opowieść, jest jej ukrytym fundamentem. Coenowie zawsze byli specjalistami w zacieraniu granicy między tragedią a komedią, a tutaj są one po prostu nierozerwalne: śmiejemy się tu – jeżeli w ogóle – z cierpienia, z czyjegoś żałosnego losu.
Gdyż bohaterem „Poważnego człowieka” jest współczesny Hiob – człowiek, na którego nagle, niespodziewanie i bez wyraźnego powodu spada kupa nieszczęść. Nie są to może nieszczęścia na miarę biblijną, ale samo ich nagromadzenie sprawia, że dotknięty nimi człowiek zaczyna w nich dostrzegać karzącą rękę Boga.
Człowiekiem tym jest mieszkający na przedmieściach Minneapolis (w roku circa 1967) Larry Gopnik (Stuhlbarg), osobnik raczej przeciętny, Żyd, mąż, ojciec, wykładowca fizyki na miejscowym uniwersytecie. (...)
Gopnik nie jest typem amerykańskiego fightera, nie walczy, jest pasywny i zrezygnowany. Nie zmaga się z nieszczęściem, tylko pyta: „Dlaczego mnie to spotkało? Co takiego zrobiłem?”. Chce uzyskać pomoc, odwiedzając kolejnych rabinów, ale ich odpowiedzi okazują się mało przydatne. Jeśli według stereotypowego wyobrażenia Żydzi mają zwyczaj odpowiadać pytaniem na pytanie, to Gopnik ma swoje rozpaczliwe „Dlaczego ja?” słyszy z góry złośliwe „A czemu nie?”.

W tym miejscu Coenowie najbardziej zbliżają się do Woddy’ego Allena, który również głosi niestrudzenie, że nasze życie jest właściwie okrutnym żartem, a w kosmosie trudno szukać porządkującej i nadającej sens zasady, nie mówiąc już o sprawiedliwości. Ale mnożą też pytania dotyczące już nie tyle ogólnoludzkiej kondycji, ile żydowskiego losu. Czy Gopnika spotkało nieszczęście, albowiem przeklęci zostali jego przodkowie (jak sugeruje wprowadzający w atmosferę metafizycznej niepewności prolog filmu, rozgrywający się w polskim sztetlu)? I na czym to przekleństwo polega? Jaką wreszcie rolę odgrywa w tym wszystkim judaizm? Czy wiara przynosi ukojenie, czy jest nieprzydatna, czy wręcz stanowi ciężar? (…)

Paweł Mossakowski - GAZETA WYBORCZA (CJG - Lublin) 11.06.2010


Bilety na seans w cenie 12 PLN (normalny) i 10 PLN (ulgowy) do nabycia w kasie Kina na 0,5h przed rozpoczęciem projekcji.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej