W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: Siekierezada | Miasto Movie

Film: Siekierezada | Miasto Movie
Data rozpoczęcia 2022-02-23
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Film

„Siekierezada”,reż. Witold Leszczyński, czas 78’, 1985 r.

Perła w filmografii Witolda Leszczyńskiego, jednego z mistrzów naszego kina autorskiego, reżysera m.in. takich obrazów jak „Żywot Mateusza” czy „Konopielka”. Film oparty na prozie Edwarda Stachury, będącego też współautorem scenariusza.

Główny bohater filmu to Janek Pradera (grany przez Edwarda Żentarę), młody chłopak szukający ucieczki i zapomnienia w bieszczadzkiej dziczy. Zatrudnia się on wraz z innymi mężczyznami przy sezonowym wyrębie lasu. Ciężka praca fizyczna za dnia oraz w nocny, filozoficzne rozmowy przy ognisku z lokalnym drwalem Peresadą (Ludwik Pak) mają stanowić odtrutkę na traumę z przeszłości i egzystencjalny niepokój. Leszczyński i Stachura na przemian stawiają pytania o fundamentalną istotę i cel ludzkiego istnienia, mitologizują życiową wędrówkę w głąb duszy człowieczej, a także starają się ukazać piękno i potęgę natury w całym jej majestacie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej