W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film: The Silent Escape | premiera i spotkanie spotkanie z himalaistą Oswaldem Rodrigo Pereirą

Film: The Silent Escape | premiera i spotkanie spotkanie z himalaistą Oswaldem Rodrigo Pereirą
Data rozpoczęcia 2024-02-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Kino Bajka, ul. Radziszewskiego 8
Organizator Kino Bajka
Udział Płatny
Kategoria Film

Kino Bajka zaprasza na pokaz filmu "The Silent Escape" i spotkanie Oswaldem Rodrigo Pereirą. Dokument miał swoją premierę jesienią 2023 roku w Korei Południowej i aktualnie jest wyświetlany w ramach międzynarodowego tournée w 20 krajach na świecie. Trailer filmu
Oswald Rodrigo Pereira jest filmowcem, reporterem i himalaistą. 
Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z Pereirą pt. „Partnerstwo w Himalajach: Annapurna i Dhaulagiri 2023". 

Oswald Rodrigo Pereira wiosną 2023 roku pojechał w zespole z Bartkiem Ziemskim na dwa ośmiotysięczniki, Annapurnę i Dhaulagiri. Podczas aklimatyzacji na pierwszym z nich lawina porwała cały ich sprzęt przygotowany do ataku szczytowego. Mimo to, między innymi dzięki wsparciu innych wspinaczy, udało im się skompletować zapasowy ekwipunek i 17 kwietnia stanęli na szczycie Annapurny, bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli. Bartek zjechał ze szczytu na nartach (był to pierwszy polski zjazd), Oswald zrobił z tego dokumentację filmową i fotograficzną i zszedł do Bazy. Niespełna miesiąc później stanęli na szczycie Dhaulagiri jako pierwsi w sezonie, również bez korzystania z dodatkowego tlenu i bez osobistego wsparcia Szerpów. Bartek zjechał z wierzchołka na nartach (był to pierwszy pełny zjazd w historii), Oswald ponownie sfotografował i sfilmował ten wyczyn ze szczytu. Już po zakończeniu wyprawy, wspinacze powrócili na Dhaulagiri, żeby wziąć udział w akcji sprowadzenia Carlosa Sorii z Hiszpanii, który złamał nogę podczas ataku szczytowego.
W oparciu o te wydarzenia powstał krótkometrażowy film dokumentalny „The Silent Escape". Dokument miał swoją premierę jesienią 2023 roku w Korei Południowej i aktualnie jest wyświetlany w ramach międzynarodowego tournée w 20 krajach na świecie.
Film „The Silent Escape" (reż. Oswald Rodrigo Pereira, Polska 2023, 28'). Jest opowieścią o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach Świata. To jednocześnie historia o determinacji i solidarności. Bartek Ziemski jest młodym utalentowanym wspinaczem i narciarzem wysokogórskim. Specjalizuje się w zjazdach narciarskich z wymagających szczytów. Jest to dla niego wytchnieniem od codziennego zgiełku. Podczas najnowszego projektu, bohater stawia sobie za cel wejście bez użycia dodatkowego tlenu na dwa ośmiotysięczniki i zjazd narciarski z obu wierzchołków.

Bilety w kasie kina i na: kup bilet
Wydarzenie na Facebooku
 

 

 

Powiązane:

Kino Bajka