W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Turysta
Data rozpoczęcia 2015-03-01
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

TURYSTA (Turist)
reż.: Ruben Östlund
scen.: Ruben Östlund
zdj.: Fredrik Wenzel
muz.: Ola Fløttum
w.: Johannes Kuhnie (Tomas), Lisa Loven Kongsli (Ebba), Clara Wettergren (Vera), Vincent Wettergren (Harry), Kristofer Hivju (Mats), Fanni Metelius (Fanni), Karin Myrenberg (Charlotte), Brady Corbet (Brady)
prod.: Szwecja/Dania/Francja/Norwegia 2014 (118 min)

Nagroda jury (w sekcji Un certain regards”) na MFF w Cannes’2014; Grand Prix I nagroda za scenariusz na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli’2014; nominacja do Złotego Globu’2015 za najlepszy film nieanglojęzyczny

Małżonkowie Ebba i Tomas spędzają z dziećmi urlop w górskim kurorcie. Wydaje się, że typowa rodzina wybrała się na białe szaleństwo, by uczynić szczelinę w monolicie szarej codzienności, przez którą przebiją się ciepłe promienie szczęścia.
Przy kurorcie schodzi lawina. Równie szybko jak śnieg, opadają maski, w które społeczny rytuał i proza codzienna przybrała młodych małżonków. Role męża i ojca, żony i matki muszą być przeredagowane, podobnie jak scenariusz wspólnego życia. Zwłaszcza Tomasowi brakuje w tej kwestii artystycznej weny, nie mówiąc już o aktorskich zdolnościach. Sztampowa proza siłą rzeczy przemienia się w intrygującą farsę, której finał – z braku reżysera i scenariusza – jest niebezpiecznie nieoczywisty…

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej