W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "W dolinie Elah"
Data rozpoczęcia 2008-03-01
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Projekcja filmowa

W DOLINIE ELAH (IN THE VALLEY OF ELAH)

reżyseria.: Paul Haggis
scenariusz.: Paul Haggis
zdjęcia.: Roger Deakins
muzyka.: Mark Isham

w.: Tommy Lee Jones (Hank Deerfield), Charlize Theron (Emily Sanders), Susan Sarandon (Joan Deerfield), Jonathan Tucker (Mike Deerfield), James Franco (sierż. Carnelli), Jason Patrick (por. Kirklander), Frances Fisher (Evie), Josh Brolin (szeryf)
produkcja.: USA 2007 (124 min)

Nominacja do Oscara‘ 2007 (T. L. Jones) za najlepszą rolę męską

W kilka dni po powrocie ze służby w Iraku Mike Deerfield (Jonathan Tucker) znika z bazy wojskowej w Nowym Meksyku i zostaje uznany za dezertera. O jego zaginięciu poinformowani zostają rodzice - emerytowany lekarz wojskowy Hank Deerfield (Tommy Lee Jones) i jego żona Joan (Susan Sarandon). Hank sam rozpoczyna poszukiwania syna.
Z pomocą, początkowo niechętnie, przychodzi mu miejscowa policjantka – Emily Sanders (Charlize Theron). Kolejne dowody wskazują na popełnienie przestępstwa, co powoduje konflikt detektywów z dowództwem bazy. Prawda o misji Mike’a w Iraku sprawi, że świat jego ojca legnie w gruzach. Poznając losy syna, Hank będzie musiał podważyć swoje dotychczasowe ideały...
Po sukcesie „Miasta gniewu” jego twórca, Paul Haggis, nie miał najmniejszych problemów ze znalezieniem pomysłów na kolejną fabułę. Był jednak gotów podjąć naprawdę wielkie wyzwanie, co wyraził prosząc swoich agentów o znalezienie historii, której „na pewno nikt nie będzie chciał sfilmować”. Tym sposobem do jego rąk trafił artykuł „Death and Dishonour” (Śmierć i hańba) Marka Boala, opisujący morderstwo dokonane w Georgii na młodym weteranie wojny w Iraku, śledztwo w tej sprawie prowadzone przez ojca zabitego oraz losy trzech żołnierzy, oskarżonych o tę zbrodnię.
Haggis przedstawił swój projekt Clintowi Eastwoodowi, z którym łączyła go kilkuletnia współpraca: „Clint walczył o niego w studiu Warner Bros i to jego wsparciu zawdzięczam powstanie tego filmu, co w momencie publikacji artykułu – w 2003 roku, wydawało się niemożliwe”. Reżyser przyznaje, że połączył w scenariuszu dwie prawdziwe historie, aby pokazać „dobrych ludzi, zmuszonych do podejmowania tragicznych decyzji”.
Ostateczna wersja historii należy do gatunku kryminału i dotyka tematów, znanych z pierwszych stron dzisiejszych gazet. Tommy Lee Jones, wcielający się w rolę Hanka Deerfielda, tak określa przesłanie „W dolinie Elah”: „Pokazujemy, co z ludźmi robi wojna i to, że ślepy, bezmyślny patriotyzm jest bardzo groźny”. Charlize Theron, dodaje, że trauma żołnierzy wysyłanych do Iraku jest bezsporna bez względu na zapatrywania polityczne. „Ściągamy ich z powrotem i naiwnie oczekujemy, że najzwyczajniej w świecie przystosują się do życia w społeczeństwie. Realia są bezwzględne, a nam nie zebrało się jak dotąd na szczerość w tym temacie”.

Bilet: 15 zł
Karnet: 120 zł