W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: "Wieloryb z Lorino"
Data rozpoczęcia 2021-03-15
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Teatr Stary w Lublinie, ul. Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 zł, ulgowe 8 zł
Kategoria Film

"Wieloryb z Lorino"
Polska 2019

czas trwania: 59 min
scenariusz i reżyseria: Maciej Cuske
zdjęcia: Piotr Bernaś
muzyka: Michał Jacaszek
dźwięk: Marcin Lenarczyk, Jarosław Sadowski
montaż: Katarzyna Orzechowska

Syberia. Półwysep Czukocki. Miejsce zapomniane przez Boga i ludzi. Twórcy przyglądają się potomkom ludów od wieków zamieszkujących te tereny. Dziś żyją oni w krajobrazie zdegradowanym przez cywilizację, która tutaj nie przyniosła upragnionej wygody i łatwiejszego życia, a jedynie dewastację natury i kultury. Zniszczeniu uległy bowiem wartości – szacunek dla jednostki i dla przyrody, choć akurat w tym miejscu człowiek tak bardzo jest od niej zależny.
Postkomunistyczny krajobraz po bitwie – chciałoby się rzec, ale w spojrzeniu Macieja Cuske i Piotra Bernasia (autora zdjęć) nie ma oceny, raczej współczucie i próba zrozumienia. Dostajemy nostalgiczny tren żałobny na odejście pewnego świata i pewnej kultury.
Magda Sendecka, kurator programu filmowego w Teatrze Starym

Nagrody:

  • Krakowski Festiwal Filmowy 2020
  • Międzynarodowy Konkurs Dokumentalny: Srebrny Róg; Konkurs Polski: nagroda dla najlepszego producenta (Waldemar Pokromski, Aldona Pokromska)
  • Nagroda Prezesa SFP za najlepszy montaż
  • Doc Against Gravity FF, Warszawa 2020: najlepszy film w Konkursie Polskim
  • MFF Off Cinema, Poznań 2020: Złoty Zamek i Wyróżnienie za zdjęcia