W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy „Afrikaaps” i "Niedziela w Brazzaville"

Filmy „Afrikaaps” i "Niedziela w Brazzaville"
Data rozpoczęcia 2012-05-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Afrikaaps
reż.: Dylan Valley
w.: Jitsvinger (Quintin Goliath), Kyle Shepherd, Emile, Shane Cooper, Moenier Adams, Blaq Pearl, Bliksemstraatl, Jethro Louw, Catherine Henegan, Aryan Kaganhoff
prod.: RPA 2010 (52min)
Muzyczna wędrówka, która prowadzi nas przez historię języka afrykanerskiego i jego kreolskiego pochodzenia. W „Afrikaaps” odkrywamy przeszłość kolorowej społeczności Przylądka oraz ich dążenia do odzyskania języka „oprawcy” (języka afrykanerskiego) i uczynienia z niego języka wyzwolenia oraz samookreślenia. Społeczność Przylądka wykorzystuje w tym celu hip-hop, komizm i sporą dawkę osobistej perspektywy. Film śledzi losy lokalnej grupy artystów, którzy na etapie produkcji przedstawienia teatralnego dochodzą do historycznych korzeni języka i losów afrykańskich czy malajskich niewolników na Przylądku. W rolach głównych, uważani za najlepszych muzyków RPA, m.in.: Jitsvinger, Kyle Shepard, Emile (z legendarnej ekipy „Black Noise”), śpiewający komik Moenier Parker czy poetycki geniusz Jethro Louw .

Niedziela w Brazzaville
reż.: Enric Bach, Adrià Monés
scen.: Enric Bach, Adrià Monés
zdj.: Enric Bach
muz.: Bakala, Jean Serge Essous, Fanfarre Geriko, Passy Mermans
w.: Carlos La Menace, Yves Saint Laurent, Palmas Yaya, Chériff Bakala
prod.: Kongo/Hiszpania 2011 (51min)
Weekend. Brazzaville, Kongo. Młody DJ radiowy, Carlos La Menace, przedstawia trzy ekscentryczne osobistości z życia miasta: 'Saper' Yves Saint Laurent, otoczony biedą, rozpadem i wyblakłymi kolorami życia codziennego, każdego dnia orzeźwia wizerunek Brazzaville swoją elegancją i nienagannym szykiem; z kolei Cheriff Bakala to nowe brzmienie miasta – miesza hip-hop z kongijskim folkiem i lokalnymi instrumentami zrobionymi z baniaków na wodę. Jego muzyka rozbrzmiewa i inspiruje. Opowieść wieńczy postać Palmas Yaya, mistrza zapasów w stylu 'wolnej afrykanki', który opiera swoją potęgę na czarach, amuletach czy żywych wężach. Wszystko po to, by pozostać niezwyciężonym.
Euforyczny, nakręcony z przymrużeniem oka, dokument udowadniający, że przy odpowiednim usposobieniu nawet w jednym z biedniejszych krajów na świecie - Kongo Brazzaville - nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej