W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Bez słów", "Zaginieni"

Filmy "Bez słów", "Zaginieni"
Data rozpoczęcia 2010-03-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Bez słów
Dadumebulebi
Czas trwania: 12'
Gruzja
Reżyseria: Salome Jashi
Rok produkcji: 2009

Wojna w Gruzji w 2008 roku spowodowała śmierć przynajmniej kilkuset osób i wysiedlenie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Osetii Południowej. W jaki sposób przedstawić tragedię rodzin, które straciły bliskich, tysięcy mieszkańców zmuszonych opuścić swoje domy, walczących żołnierzy, niepojmujących sytuacji dzieci? Salome Jaszi udało się odpowiedzieć na to pytanie w sposób, który mało kogo pozostawia obojętnym, choć na ekranie nie widać wojennych okropności. Jej krótki film opiera się na ciekawym pomyśle formalnym: stajemy się świadkami tragedii, choć sami jej nie zobaczymy.

Zaginieni
Missing Lives: Disappearances and Impunity in the North Caucasus
Czas trwania: 14'
Rosja, USA
Reżyseria: Zarema Mukusheva
Rok produkcji: 2008

Ten wstrząsający film został wyprodukowany przez nowojorską organizację WITNESS, od lat wykorzystującą zapis audiowizualny do demaskowania najbardziej rażących naruszeń praw człowieka. Współpracę z WITNESS przy produkcji Zaginionych podjęło Międzynarodowe Stowarzyszenie Memoriał, wiodąca rosyjska organizacja obrony praw człowieka. Film prezentuje relacje świadków, opowiadających o okrucieństwach, jakich dopuszczali się rosyjscy żołnierze, o torturach i gwałtach, o porwaniach i zaginięciach, do których wciąż dochodzi na północnym Kaukazie. Tak w dalszym ciągu wygląda rzeczywistość w Czeczenii. Bohaterowie tego filmu nie pragną zemsty. Chcą tylko, aby ich cierpienie nie zostało zapomniane. WITNESS udziela im głosu.


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej