W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "B'Tselem: kamery dla Palestyńczyków", " Mój tata jest męczennikiem"

Filmy "B'Tselem: kamery dla Palestyńczyków", " Mój tata jest męczennikiem"
Data rozpoczęcia 2010-03-05
Godzina rozpoczęcia 16:00
Kategoria Film

B'Tselem: kamery dla Palestyńczyków
B'Tselem Camera Distribution Project
Czas trwania: 4'
Wielka Brytania
Reżyseria: Mick Csáky
Rok produkcji: 2009

Ten krótki film jest prezentacją projektu izraelskiej organizacji pozarządowej B'Tselem, propagującej wideo-aktywizm. B'Tselem rozdaje Palestyńczykom małe kamery cyfrowe, którymi można z ukrycia łatwo rejestrować naruszenia praw człowieka, jakich dopuszczają się wobec nich izraelscy żołnierze. Film ukazuje dwa przykłady takich nagrań, które udało się nagłośnić w mediach i w konsekwencji doprowadzić do postawienia winnych przed sądem.

Mój tata jest męczennikiem
Papa is een martelaar
Czas trwania: 50'
Holandia
Reżyseria: Daisy Mohr
Rok produkcji: 2008

Państwo w państwie stworzone przez Hezbollah w południowym Libanie. Twórcom filmu udało się zajrzeć za kulisy trwającego od dziesięcioleci libańskiego konfliktu. Przez rok towarzyszyli z kamerą rodzinie Ibrahima Mouazzi - jednego z wielu szyickich męczenników - bojowników poległych w akcji przeciwko izraelskiemu okupantowi. Jego rodzina objęta jest specjalnym programem pomocy społecznej Hezbollahu, który na kontrolowanych przez siebie terenach stworzył finansowany z zewnątrz osobny, quasi-państwowy organizm. Synowie męczenników, od najmłodszych lat wychowywani w kulcie dżihadu, są idealnym materiałem na terrorystów. Przez całe, najczęściej niezbyt długie życie, korzystają z luksusowej, finansowanej przez Syrię i Iran opieki socjalnej. W pewnym momencie - gdy będą już na to gotowi - przyjdzie jednak czas na spłatę wieloletniego długu. Kiedy już (pośmiertnie) otrzymają tytuł męczenników, ich matki z pewnością będą mogły skorzystać z seansów terapeutycznych prowadzonych przez psychologów Hezbollahu.


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej