W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Matka", " Bastion grzechu"

Filmy "Matka", " Bastion grzechu"
Data rozpoczęcia 2010-03-06
Godzina rozpoczęcia 20:15
Kategoria Film

Matka
Czas trwania: 11'
Polska
Reżyseria: Jakub Piątek
Rok produkcji: 2009

Mała wieś gdzieś w Polsce. Rodzina jakich wiele, zajęta przygotowaniami do pierwszej komunii małej dziewczynki. Kamera z uwagą obserwuje twarz starej kobiety, której życie wypełnione jest czekaniem. Babcia zdaje się nie brać udziału w uroczystości, myślami jest zupełnie gdzie indziej. Wkrótce czeka ją długa podróż - na drugim końcu Polski czeka na nią syn, którego zapewne nigdy już nie zobaczy w domu...

Bastion grzechu
Hochburg der Suenden
Czas trwania: 78'
Niemcy
Reżyseria: Thomas Lauterbach
Rok produkcji: 2008

Aysel jest religijną muzułmanką, wiodącą ustatkowane życie matki i gospodyni domu na południu Niemiec. Ogłoszenie teatru ze Stuttgartu poszukującego nieprofesjonalnych aktorek do przedstawienia Medei traktuje jako szansę na urozmaicenie monotonnej codzienności. Zgłasza się na przesłuchanie, dostaje rolę i rozpoczyna próby. Szybko jednak okazuje się, że zamiast rozrywki doświadcza czegoś znacznie silniejszego - wyzwania rzuconego jej światopoglądowi i systemowi wartości. Reżyser sztuki chce bowiem wykorzystać nieograniczoną wolność, jaką oferuje teatr, by swobodnie poszukiwać prawdy o świecie muzułmańskich kobiet. Aysel musi się skonfrontować z tragicznymi historiami innych Turczynek, uczestniczek teatralnego projektu, a jako jedyna z nich nosząca chustę czuje się zobowiązana bronić przed koleżankami swojej religii i stylu życia. Świetne cinema verite Thomasa Lauterbacha z doskonale prowadzoną kamerą to subtelny zapis narastającego na trzech poziomach konfliktu - wewnętrznego, jaki przeżywa Aysel, w zespole przygotowującym przedstawienie i wreszcie tego, w którym rozgrywa się dramat Medei". Czy Aysel dotrwa do premiery?


Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej