W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finisaż wystawy "Rysunki na strzępach życia. Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie w szkicach Józefa Richtera"

Finisaż wystawy "Rysunki na strzępach życia. Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie w szkicach Józefa Richtera"
Data rozpoczęcia 2018-04-19
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

19 kwietnia Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na finisaż wystawy „Rysunki na strzępach życia. Zagłada Żydów na Lubelszczyźnie w szkicach Józefa Richtera” oraz podsumowanie trzeciej edycji programu edukacyjnego „Pamiętamy… 17 marca – 19 kwietnia”. Wydarzenia te są elementem obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

Finisaż wystawy „Rysunki na strzępach życia” będzie okazją do podzielenia się wynikami badań naukowych, które rzucają nowe światło na postać autora szkiców – Józefa Richtera. Początkowo niewiele było wiadomo o tożsamości rysownika. Po kilku miesiącach poszukiwań stało się jasne, że był on z pochodzenia Żydem, który dzięki pomocy Polaka, Aleksandra Paszki, ukrywał się na tzw. „aryjskich papierach”. „Dobry wygląd w połączeniu z nową tożsamością sprawiły, że zaciągnął się do pracy w Służbie Budowlanej (Baudienst), dzięki czemu w różnych miejscach Lubelszczyzny mógł obserwować i przenosić na papier tragiczne wydarzenia związane z zagładą Żydów” – tłumaczy Jakub Chmielewski z Działu Naukowego PMM. Spotkanie odbędzie się w Centrum Obsługi Zwiedzających o godzinie 17.00.

Wcześniej, o godzinie 11.00, uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie podsumują projekt edukacyjny, w ramach którego poznają historię Flugplatzu – dawnego niemieckiego obozu pracy zlokalizowanego przy ul. Wrońskiej. O godzinie 12:00 pod Pomnikiem-Bramą złożą żonkile – kwiaty trwale związane z Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej