W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finisaż wystawy: Twarze. Cztery dekady z fotografią

Finisaż wystawy: Twarze. Cztery dekady z fotografią
Data rozpoczęcia 2014-09-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Kategoria Spotkanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na wystawę fotografii Krzysztofa anin Kuzko.

Wystawa czynna od 28.08 do 13.09.2014 r. w godzinach pracy Biblioteki

Wstęp wolny

Krzysztof anin Kuzko – urodzony 16.09.1956 w Rudnie k/Radzynia Podlaskiego. Animator ruchu fotograficznego, od czterech dekad w zażyłej przyjaźni z aparatem fotograficznym. Przygodę z tą pasją rozpoczął w 1973 r. współtworząc koło fotograficzne w ZSZ Parczew. Artysta fotograf Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, należy do Radzyńskiego Klubu Fotograficznego KLATKA oraz do znanej Grupy Twórczej MOTYCZ. Uczestnik ponad 100 wystaw zbiorowych. Obecna prezentacja jest 22. wystawą indywidualną. Do najważniejszych osiągnięć zawodowych zalicza nagrody i wyróznienia: Mistrz Fotografiki ZHP 1975, Sport w sztuce 1977, Złota Muszla 2001 i 2002, Cztery Pory Roku 2003, Radomskie Sacrum 2012. Kurator ponad stu wystaw organizowanych przez LTF. Komisarz 6. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Lublin, Lublinianie, Lubelszczyzna”. Pomysłodawca i realizator międzynarodowej wystawy W hołdzie Hartwigowi, zorganizowanej z okazji 100. rocznicy urodzin fotografika. Autor recenzji wystaw oraz tekstów do katalogów. W roku 2013 wydał tomik poetycki Próbnik. Za działalność animacyjną został wyróżniony tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (2008), Medalem Prezydenta Lublina (2011), Medalem 75-lecia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego (2012). W roku 2011 był nominowany do lubelskiej nagrody Angelus.


Wystawa Twarze Krzysztofa anin Kuzko to ciepłe oglądanie innych, wiara w moc fotograficznej rejestracji wybranej chwili. Krzysztof fotografuje klasycznie, z szacunkiem wobec bogactwa obrazów, jakie nas otaczają, z estymą dla ludzi, których spotyka i których jego obiektyw podgląda. Pracuje przede wszystkim oko i estetyka, ten wewnętrzny zmysł piękna i harmonii: one decydują o wyborze i koncepcji zdjęcia. Chociaż niekiedy zdjęcia przetwarza chemicznie czy komputerowo, to jednak są to zabiegi rzadkie i wtórne. Fotograf nie poprawia zastanej sytuacji, musi odnaleźć obraz z dobrą kompozycją, ciekawą grą planów, płaszczyzn barw oraz jakieś nasycenie emocjonalne czy psychologiczne. Portrety autorstwa Krzysztofa anin Kuzko cechuje ciasny kadr, radykalne wycięcie wszystkiego, co przeszkadza w odczytaniu aury chwili i przesłania zawartego w portrecie.
Grzegorz Józefczuk

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej