W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gaik i witanie wiosny | Elementarz tradycji

Gaik i witanie wiosny | Elementarz tradycji
Data rozpoczęcia 2023-04-01
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Warsztaty

Zawsze warto życzyć sobie nawzajem szczęścia i pomyślności. Takie życzenia mają jednak większą szansę na spełnienie, gdy wypowiadamy je w odpowiednim czasie. Dla naszych przodków takim momentem był nie tylko przełom Starego i Nowego Roku, lecz także okres Wielkanocy i zmian pór roku.

Gaik był obrzędem witania wiosny. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia.

W czasie zajęć uczestnicy wspólnie przygotują własny gaik i nauczą się kilku dawnych pieśni. Nie zabraknie też tradycyjnych wielkanocnych zabaw oraz masy ciekawostek!

Zajęcia poprowadzi Ewelina Prokopiuk, która zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych oraz Agata Turczyn – folklorystka z Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury w Lublinie.

Informacje praktyczne

Kiedy: 1 kwietnia 2023 r., godz. 11.00–12.30
Dla kogo: dzieci w wieku od 6 do 9 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl/, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci.

Elementarz tradycji

Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z Elementarza tradycji? Z jego pomocą dzieci mają szansę poznać dawne zwyczaje, pieśni i spróbować swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi on je w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.
Projekt Elementarz tradycji po raz pierwszy został zrealizowany w 2014 roku. Organizatorzy skupiali się wtedy na dziedzictwie Lubelszczyzny i bazowali na materiałach zgromadzonych przez XIX-wiecznego etnografa, Oskara Kolberga. Elementarz tradycji przybliży najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju.