W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Głośniej – ciszej | pieśni polskie i ukraińskie | PL + UA

Głośniej – ciszej | pieśni polskie i ukraińskie | PL + UA
Data rozpoczęcia 2022-12-10
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 4 zł
Kategoria Warsztaty

Pieśni tradycyjne śpiewane były na głos, głosem otwartym, pełnym, śmiałym, były niczym śpiewne wołanie. Towarzyszyły ważnym obrzędom, często komentowały bieżące sprawy, dotykały też spraw mitycznych, najważniejszych. Czasem zaś lekkich, żartobliwych. Śpiewano je głośniej i ciszej.

 

Na warsztatach za punkt wyjścia będą służyć nam pieśni z rejonów przygranicznych. Przyjrzymy się, co śpiewano po obydwu stronach rzeki Bug z naciskiem na repertuar szeroko rozumianej Lubelszczyzny. Posłuchamy archiwalnych nagrań, porozmawiamy o podobieństwach i różnicach pomiędzy praktyką wokalną polską i ukraińską. Zajmiemy się również przedłużoną rozgrzewką głosu i ciała.

 

Za pomocą różnych technik oddechowych i relaksacyjnych, a także poprzez wizualizacje, skupimy się na rozluźnieniu strun głosowych i zaktywowaniu gardła. Zastanowimy się wspólnie nad granicami – fizycznymi i psychicznymi. Spróbujemy na ten czas zapomnieć o tym, czego nas nauczono, i poszukać własnej ekspresji, a także przyjrzeć się możliwościom naszego głosu i ciała jako rezonansowego pudła. Zastanowimy się również nad tym, co z poznanych pieśni rezonuje z naszą aktualną rzeczywistością, i o czym uczestnicy chcieliby śpiewać, gdyby mieli dziś ośpiewać swoją rzeczywistość. Spróbujemy pośpiewać ciszej i głośniej, tak jak nam w duszy zagra.

Adrianna Iwanejko – artystka wizualna, plastyczka o muzycznym wykształceniu. Studiowała na krakowskiej ASP oraz na UJ. Uczestniczka licznych wystaw w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Białej Podlaskiej, współautorka scenografii. Zafascynowana kulturą tradycyjną, granicami i pograniczem (a zwłaszcza tym wschodnim, lubelskim). Te tematy przetwarza w swojej praktyce artystycznej na wiele sposobów. Lubi łączyć dziedziny i techniki. Śpiewała w zespole Traditune. Gra na skrzypcach.

Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres: lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Wydarzenie będzie tłumaczone na jęz. ukraiński.

Zapisy: formularz zgłoszeniowy

Warsztaty trwają ok. 120 minut.
Prowadzenie: Adrianna Iwanejko