W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci” spotkanie poświęcone muzyce Roztocza

„i radzięccy i jędrzejowscy. Muzykanci” spotkanie poświęcone muzyce Roztocza
Data rozpoczęcia 2016-08-13
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce Aula Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9
Organizator Warsztaty Kultury
Kontakt e-mail: biuro@jarmarkjagiellonski.pl
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Radzięcin i Jędrzejówka leżą w zachodniej, najbardziej górzystej części Roztocza. Do lat 50. i 60. były to miejscowości tętniące muzyką, śpiewem i tańcem. Tu i w najbliższej okolicy było co najmniej 20 wziętych skrzypków, liczni klarneciści, harmoniści oraz wielu świetnych śpiewaków i śpiewaczek, a także istniejące od „przedwojnia” orkiestry dęte.Taki stan rzeczy zastała ekipa Jadwigi i Mariana Sobieskich, która zawitała tam latem 1950 roku w ramach Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego. Spośród nagranych wtedy na płytach decelitowych muzykantów i śpiewaków, urodzonych między 1882 a 1909 rokiem, właściwie tylko Anna Malec z Jędrzejówki doczekała się swoistej kariery w systemie „folklorów” i festiwalu w Kazimierzu. Muzycznych osobowości, sądząc po nagraniach, było tam niemało. Redaktorzy roztoczańskiej encyklopedii MuzykaRoztocza.pl od kilku lat regularnie odwiedzają tamtejszych muzykantów oraz ich potomków gromadząc stare fotografie, anegdoty i wspomnienia.

Podczas spotkania zagra Orkiestra Dęta z Goraja, spadkobierczyni wiejskich orkiestr z Jędrzejówki, Hoszni i Łady.

Agnieszka Szokaluk-Gorczyca i Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, zaprezentują archiwalne nagrania muzyczne i fotografie oraz opowiedzą o swoich roztoczańskich spotkaniach i próbach przywrócenia dawnej muzyki do lokalnej pamięci.