W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich: Koncert Symfoniczny

II Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich: Koncert Symfoniczny
Data rozpoczęcia 2015-03-06
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Collegium Maius, ul. dr K. Jaczewskiego 4/6.
Kategoria Koncert

180. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Piotr Pławner – skrzypce
Michał Klauza – dyrygent

Program:
H. Wieniawski – Legenda op. 17
M. Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8J.
J. Brahms – II Symfonia D-dur

Michał Klauza w Lublinie występuje rzadko. Ten światowej sławy dyrygent, współpracujący z najlepszymi orkiestrami w Polsce i za granicą (m. in. z Narodową Operą Ukrainy w Kijowie, Orchestre National Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską) jest obecnie kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a następnie dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Warsztat dyrygencki doskonalił podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla i Valery’ego Giergieva.

Równie bogatym dorobkiem artystycznym szczyci się drugi bohater wieczoru – Piotr Pławner, absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem). Dzięki stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie, gdzie w 1995 roku otrzymał nagrodę specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny. Laureat prestiżowych konkursów, m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowego Konkursu w Bayreuth (1991) i 44. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium. Występuje jako solista i kameralista w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. W dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne, archiwalne oraz nagrody: Fryderyk za płytę z Koncertem na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy Ernesta Chaussona oraz nagrodę Płyta Roku 1998 przyznawaną przez miesięcznik Studio (nagranie utworów kameralnych Karola Szymanowskiego).

Bilety: 30, 25, 20 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej