W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

II Wieczór z literaturą ukraińską – Taras Prochaśko

II Wieczór z literaturą ukraińską – Taras Prochaśko
Data rozpoczęcia 2016-04-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie – filia nr 2 (ul. Peowiaków 12)
Organizator Towarzystwo Ukraińskie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Moderator spotkania – dr Andrij Saweneć.
Spotkanie prowadzone będzie w języku ukraińskim.
Organizator: Towarzystwo Ukraińskie
Współpraca: Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie

Patronat honorowy:
Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk,
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Patronat medialny: Polskie Radio Lublin.
Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Taras Prochaśko (ur. 1968) – ukraiński pisarz, eseista, tłumacz. Autor kilkudziesięciu książek, w tym Inne dni Anny (1998), FM „Hałyczyna” (2001), Niezwykli (2002), Leksykon wiedzy tajemnej ( 2004), Z tego można zrobić kilka opowiadań (2005), Port Frankowsk (2006), BotakE (2010), Jednej i tej samej (2013), Znaki dojrzałości (2014), dziecięcej trylogii Kto zrobi śnieg (2013), Gdzie zniknęło morze (2014) і Jak zrozumieć kozę (2015), stworzonej wspólnie z Marianą Prochaśko, serii wywiadów Inny format, a także licznych publikacji w antologiach. Utwory Tarasa Prochaśki były tłumaczone na polski, niemiecki, angielski, rosyjski. Jest laureatem licznych nagród, konkursów literackich i rankingów, w tym nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, fundowanej przez Instytut Polski w Kijowie,„Książka Roku BBC – 2013”, „LitAkcent roku 2013”, „Książka Roku 2013”. Mieszka w Iwano-Frankowsku.

Idea cyklu Wieczory z literaturą ukraińską
W ramach cyklu Wieczory z literaturą ukraińską odbywają się spotkania literackie z najwybitniejszymi współczesnymi pisarzami ukraińskimi. Ideą cyklu jest zaprezentowanie na kolejnych spotkaniach najważniejszych zjawisk literackich we współczesnej kulturze ukraińskiej. Zapraszani będą pisarze różnych pokoleń, tworzący w różnych ośrodkach.
Idea Wieczorów z literaturą ukraińską wzięła się z poczucia potrzeby znalezienia nowego wymiaru dla życia kulturalnego społeczności ukraińskiej Lublina. Naturalnym jest, że każda społeczność – także w warunkach funkcjonowania jako mniejszość w społeczeństwie odmiennym kulturowo – prowadzi własne życie kulturalne, odbywające się niejako równolegle wobec mainstreamu kulturowego społeczności większościowej.
Wieczory z literaturą ukraińską są elementem tworzenia przestrzeni własnego życia kulturalnego (w tym literackiego) dla mieszkających w Lublinie Ukraińców. Nie ma raczej wątpliwości, że w Lublinie jest odpowiedni potencjał i potrzeba istnienia takiej swoistej ukraińskiej „niszy” życia kulturalnego miasta. Każda społeczność etniczna, językowa, będąca w mniejszości, tworzy własne formy życia kulturalnego, będące elementem wielokulturowego krajobrazu życia kulturalnego miasta.
Naturalnym jest, że przebywający w Lublinie Ukraińcy w kontaktach między sobą posługują się własnym językiem, a ukraińscy czytelnicy ukraińskiego pisarza rozmawiają z nim w swoim języku. Gdy polski pisarz spotyka się ze swoimi polskimi czytelnikami w Londynie czy Lwowie, naturalnym jest, że takie spotkanie odbywają się tam w języku polskim, nie zaś w angielskim czy ukraińskim… W ten sposób w miastach tych powstaje przestrzeń polskiego życia kulturalnego. Analogicznie w Lublinie istnieje przestrzeń dla ukraińskiego życia kulturalnego.
W Lublinie odbywa się wiele przedsięwzięć służących popularyzacji kultury ukraińskiej wśród Polaków. Biorą w nich udział także członkowie społeczności ukraińskiej, jednak głównym celem tych wydarzeń jest zaprezentowanie kultury ukraińskiej Polakom. Instytucje kulturalne miasta często nie dostrzegają istnienia społeczności ukraińskiej i nie widzą potrzeby skierowania do tej niszowej grupy odbiorców kultury specyficznej oferty, podczas gdy taka specjalna oferta kierowana jest do innych niszowych grup odbiorców kultury. Idea Wieczorów z literaturą ukraińską jest właśnie próbą zmiany tej sytuacji i dostosowania oferty kulturalnej także do specyficznej grupy odbiorców kultury, jaką są mieszkający w Lublinie Ukraińcy. Naturalnym jest więc, iż spotkania odbywać się będą w języku ukraińskim.
Wieczory z literaturą ukraińską skierowane są do społeczności ukraińskiej Lublina oraz wszystkich mieszkańców Lublina i turystów zainteresowanych literaturą ukraińską, znających lub rozumiejących język ukraiński.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej