W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

III Spotkania z Kulturą Węgierską: Wystawa Węgierskie synagogi i ich wspólnoty.

III Spotkania z Kulturą Węgierską: Wystawa Węgierskie synagogi i ich wspólnoty.
Data rozpoczęcia 2022-10-14
Data zakończenia 2022-11-03
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Centrum Spotkania Kultur
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

„III Spotkanie z kulturą węgierską” to trzecia edycja projektu artystycznego, zapoczątkowanego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wydarzenie służy propagowaniu węgierskiej kultury w naszym mieście.  Poprzez integrację i żywy kontakt z dziedzictwem kulturowym Węgier, umacniamy tym samym relacje między naszymi narodami oraz rolę pomostową Lublina i Centrum Spotkania Kultur w tym procesie.

Projekt dofinansowany w ramach Węgierskiego - Polskiego programu Współpracy Międzynarodowej.

Węgierskie synagogi i ich wspólnoty

Wernisaż: 13 październik 2022 o godz. 18:00 we Foyer Sali Operowej
Wystawa dostępna będzie: 13 październik – 3 listopad 2022 w przestrzeni Ciche Kąty

Wystawa zatytułowana „Węgierskie synagogi i ich wspólnoty” poprzez budowle przedstawia sakralną architekturę węgierskich Żydów, dokonawszy wyboru z blisko liczących tysiąca lat dzieł ukazuje specyfikę gatunku, wspólnot go budujących i ich historię.

Ekspozycja prezentuje dziedzictwo synagogi począwszy od średniowiecza po czasy współczesne: synagogi przy ulicach Dohány, Rumbach i Kazinczy w Budapeszcie, XIX-wieczne budynki z kopułą oraz synagogi Lipóta Baumhorna, synagogi w Segedynie i Suboticy, a także synagogę mieszkalną na pl. Telekiego w Budapeszcie.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowane wydawnictwo w języku polskim i węgierskim.

Kurator: dr. Ágnes Ivett Oszkó.

Wernisaż zaplanowany w dniu 13 października 2022 w przestrzeni Foyer Sali Operowej otworzy dwie wystawy w ramach III Spotkań z Kulturą Węgierską. Wernisażowi towarzyszyć będzie specjalna oprawa muzyczna.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej