W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności
Data rozpoczęcia 2018-11-24
Godzina rozpoczęcia 18:30
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, I. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Kategoria Festiwal

Program:

 • 18:30  Wystawa komiksu "Opowieść przechodnia" oraz występ grupy bębniarskiej Manioki
 • 19:00  Koncerty: Młode Djembe, Sekta Denta.

"Opowieść przechodnia" to komiks autorstwa 11 młodych komiksiarzy: Aleksandry Blicharz, Jagny Bożek, Jana Chorągiewicza, Małgorzaty Goc, Joachima Kowalskiego, Kajetana Kowalskiego, Izabeli Kruczkowskiej, Adama Kwietnia, Jana Matczuka, Bartłomieja Słotwińskiego, Michała Szymaniaka, uczęszczających na Warsztaty Komiksowe oraz Warsztaty Komiksowe dla młodzieży "Nowe Rzeczywistości", prowadzone w Dzielnicowym Domu Kultury "Czuby Południowe" przez Agatę Komorowską i Grzegorza J. Nowickiego. Jedenaście opowieści, jedenastu wyjątkowych bohaterów, jedenastu zdolnych młodych twórców – tak powstał jeden komiks, który dzieje się w Lublinie, pokazuje jego charakter i najciekawsze miejsca.

Młode Djembe to grupa powstała w 2007 r. w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej. Zespół gra rytmy afrykańskie, azjatyckie i kubańskie, używając bębnów typu djembe, conga, darabuka, bongosy i innych instrumentów perkusyjnych jak m.in. marakasy, quiro czy cabaza. Utworom rytmicznym często towarzyszy śpiew – głównie obrzędowe pieśni afrykańskie. Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską, nie stroni też od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. Muzycy grający w Młode Djembe pełni pasji, pomysłów i inspiracji, starają się aranżować utwory we własny, twórczy sposób. Upowszechniają kulturę gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych świata jako sztukę, a zarazem niesamowitą formę muzykoterapii, zabawy i edukacji. W 2011 r. zespół nagrał płytę DEMO/RYTMY, na której znalazło się osiem utworów inspirowanych rytmami afrykańskimi, kubańskimi, polinezyjskimi, polskimi i azjatyckimi we własnej aranżacji oraz kompozycje okraszone śpiewem. W lipcu 2018 r. grupa nagrała drugą płytę „NA SETKĘ”, która ukaże się niebawem. Zespół zagrał wiele znaczących koncertów w Lublinie, wystąpił m.in. na XVIII Mikołajkach Folkowych czy Nocy Kultury w Lublinie. Grupa jest współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności w ACK UMCS Chatka Żaka w Lublinie.

Obecny skład zespołu:

 • Agnieszka Kołczewska - Lider (od zawsze)
 • Katarzyna Dobosz (od 2007)
 • Katarzyna Denis (od 2007)
 • Jakub Dobosz (od 2008)
 • Marcin Dorożuk (od 2014)
 • Paweł Famielec (od 2014)
 • Adam Kobus (od 2009)
 • Tomasz Szczygieł (od 2008)
 • Gościnnie grywa z nimi na gitarze basowej Piotr Klimecki.

Sekta Denta to jedyna w swoim rodzaju jazz-metalowa orkiestra zawierająca w składzie klasyczne power trio, specjalistę od elektroniki oraz rozbudowaną sekcję dętą. Nazwa grupy odnosi się do fikcyjnej postaci Harveya "Twoface'a" Denta, wroga Batmana, toczącego nieustanną walkę wewnętrzną między spokojną i uporządkowaną częścią swojej osobowości a szalonym i nieprzewidywalnym alter ego. Podobny dylemat jest istotą twórczości Sekty, która swobodnie żongluje skrajnie różnymi gatunkami muzycznymi wypracowując własną spójną i niepowtarzalną stylistykę. Grupa, mocno osadzona w progresywnym rocku i metalu spod znaku takich zespołów jak King Crimson, Tool czy The Mars Volta, w swoich wielowątkowych kompozycjach łączy malownicze tematy inspirowane brzmieniem m.in. Cinematic Orchestry ze swobodną jazzową improwizacją przypominającą elektryczny etap twórczości Milesa Davisa. Wykorzystując szeroką gamę inspiracji oraz post-rockową ekspresję, Sekta kreuje muzyczne pejzaże i wciąga słuchacza w emocjonującą opowieść. W tym szaleństwie jest metoda, a charakterystyczne brzmienie Sekty Dentej nie daje się pomylić z żadnym innym. W 2014 r. zespół wydał jako kwartet debiutancką płytę długogrającą. Drugi album - Mars Zero EP - grupa wydała już jako orkiestra licząca w składzie 8 osób w lutym 2017 r. W latach 2012 i 2013 zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazz Bez. W 2014 r. Sekta Denta zdobyła tytuł laureata Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W maju 2016 r. zespół reprezentował Lublin podczas tygodnia miast partnerskich Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 • Tadeusz Cieślak – saksofon altowy
 • Piotr Maupa Gołębiowski – saksofon tenorowy
 • Lidia Szpulka – flet poprzeczny, klarnet basowy, wokal
 • Marcin Kabat Kowalczuk – puzon, tuba
 • Łukasz Prokop – gitara elektryczna
 • Michał Wally Walas – gitara basowa
 • Wojtek Tryksza – gitara elektryczna, elektronika
 • Daniel Furtak – perkusja