W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Ja, Maria” – monodram w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel w ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora”

„Ja, Maria” – monodram w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel w ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora”
Data rozpoczęcia 2016-02-28
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” ul. Judyma 2a, Lublin
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł – ulgowy (seniorzy, uczniowie, studenci) 10 zł – normalny
Kategoria Wernisaż

monodram „Ja, Maria”
wykonanie – Mirella Rogoza-Biel
reżyseria – Stanisław Miedziewski
scenariusz – Mirka Szawińska

W ramach Cyklu „Teatr Jednego Aktora” zapraszamy na monodram oparty na biografii słynnej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej.
Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.
W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel - „Od dłuższej chwili zastanawiam się, co mogę o sobie napisać… Że skończyłam studia w 2006 r.? Że <> był moim spektaklem dyplomowym? Że pracuję w tym teatrze razem z mężem (a czasami nawet z córką i psem?!). Że poza teatrem pracuję w swoim własnym studiu nagrań, jako lektorka? Czy może, że uwielbiam gotować, że co roku obiecuję sobie, że wrócę do nauki języków (a kilkoma już się w życiu posługiwałam, ostatnio do listy dodałam język migowy), że moją ulubioną pisarką jest Sylwia Chutnik i że marzę o przeprowadzce na wieś? Po prostu nie mam pojęcia…Więc może spróbuję tak:
Nazywam się Mirella Rogoza-Biel, jestem aktorką w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że granie wychodzi mi lepiej niż pisanie”. źródło: teatrandersena.pl

O Cyklu: Cykl „Teatr Jednego Aktora” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.