W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jak mówić o autyzmie? Warsztaty z Idą Tyminą

Jak mówić o autyzmie? Warsztaty z Idą Tyminą
Data rozpoczęcia 2023-02-25
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Osoba z autyzmem czy osoba autystyczna? Skoro autyzm nie jest chorobą, to dlaczego podlega diagnozie medycznej? O co chodzi z „zespołem Aspergera”? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, odwołując się do historii badań nad autyzmem i do najnowszych publikacji naukowych, a przede wszystkim: odczuć i doświadczeń samych zainteresowanych. Odpowiedzi nie zawsze będą proste i jednoznaczne, ponieważ wiedza na temat autyzmu pozostaje fragmentaryczna. Dziury w faktach wypełniamy słowami, a być może najważniejszym pytaniem jest: kto decyduje o tym, których słów użyjemy?

Dostępność: Warsztaty odbywają się na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające. Galeria dysponuje przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Informację o potrzebie skorzystania z pętli należy kierować na adres:  lub zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty. Warsztaty tłumaczone na PJM.

Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia.
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy.
Zapisy: online za pomocą formularza zgłoszeniowego
Zapisy na warsztaty do 23.02 lub do wyczerpania miejsc.
Prowadzenie: Ida Tymina.
Tłumaczenie PJM: Jolanta Gromada.

Ida Tymina – o tym, że jest w spektrum autyzmu i ADHD dowiedziała się dopiero jako dorosła kobieta. Dzięki zrozumieniu swojej (neuro)odmienności mogła zmierzyć się z własnymi trudnościami i zacząć żyć bardziej świadomie. Swoje doświadczenia opisuje na profilu @ida_ma_autyzm na Instagramie. Tworzy też podcast „Ida rozmawia”, a wcześniej kanał „Neuroatypowe” na YouTube. Razem z psycholożką i specjalistką HR Martą Walczak-Augustyn prowadzi webinary i szkolenia dla firm na temat neuroróżnorodności w procesie rekrutacyjnym i w miejscu pracy. Jako samorzeczniczka reprezentuje osoby autystyczne w mediach i na międzynarodowych konferencjach, swoją elokwencją i otwartością, przełamując utarte stereotypy na temat autyzmu. Z wykształcenia magisterka filologii, specjalność: filologia angielska z romańską.

Wydarzenie towarzyszące wystawie: „Piosenka o mojej rodzinie”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej