W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Janosika imię nigdy nie zaginie – spotkanie autorskie z Martą Walczak Stasiowską

Janosika imię nigdy nie zaginie – spotkanie autorskie z Martą Walczak Stasiowską
Data rozpoczęcia 2011-11-04
Godzina rozpoczęcia 09:00
Godzina zakończenia 13:00
Miejsce Stowarzyszenie Twórców Ludowych, ul. Grodzka 14
Kategoria Spotkanie autorskie

Wystawa malarstwa ludowego na szkle połączone ze spotkaniem autorskim z Martą Walczak Stasiowską, malarką z Zakopanego. Wydarzeniom tym towarzyszyć będą prelekcje i pogadanki na temat Janosika, najsłynniejszego karpackiego zbójnika, znanego z historii,... wielu legend, podań i baśni. Spotkanie odbędzie się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marta Walczak-Stasiowska jest uznaną twórczynią ludową, córką jednego z najznamienitszych współczesnych artystów zakopiańskich – Zdzisława Walczaka. To właśnie pod okiem taty pani Marta poznawała techniki i tajemnice tej dziedziny twórczości.

Jej malarstwo jest szczególne. Obrazy utrzymane są w typowej ludowej stylistyce. Przedstawiają Madonny z Dzieciątkiem stylizowane na dostojne królowe bądź góralki we wzorzystych strojach, anioły w kolorowych tunikach z wielobarwnymi skrzydłami, świętych z nieodłącznymi atrybutami, a także sceny rodzajowe.

Postacie umieszczane są najczęściej na czarnym tle i wkomponowane w girlandy dekoracji kwiatowych. Artystka jest urodzoną kolorystką. Widać to w doborze i szerokiej palecie barw. W jej obrazach jest pełno świeżości, inwencji twórczej, radości i nieustającej pogody ducha.

Tym razem inspiracją dla artystki stała się postać Janosika. Ten bohater polskich i słowackich legend jest dziś powszechnie znany. Wciąż pojawiają się też nowe wersje opowieści. Przygody dobrodusznego zbójnika stały się tematem obrazów malowanych na szkle. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać także historii o Janosiku, być może trochę innych niż te znane z filmów i seriali.

W spotkaniu mogą uczestniczyć grupy zorganizowane oraz wszyscy zainteresowani.