W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

José Fernández Torres „Luz de Guía” - koncert inaugurujący Teatr Stary

José Fernández Torres „Luz de Guía” - koncert inaugurujący Teatr Stary
Data rozpoczęcia 2012-03-11
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Koncert

Uroczystość inauguracji Teatru Starego w Lublinie poprowadzi Grażyna Torbicka. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP Kultura oraz na Placu po Farze.

Charyzmatyczny czarodziej gitary, niestrudzony piewca flamenco. Artystyczną ścieżką przez wiele lat podążał wspólnie z Paco de Lucią i Camáronem de la Islą. Autor muzyki do filmów Carlosa Saury i Tony'ego Gatlifa. Dziś Tomatito z powodzeniem tworzy własną legendę. W Teatrze Starym wystąpi w premierowym w Polsce recitalu „Luz de Guía”, który uwodzi publiczność trudną do opisania magią flamenco, stanowiąc niesamowite połączenie muzyki i tańca.

Tomatito wraz z zespołem koncertuje po całym świecie, odwiedzając najważniejsze muzyczne stolice. Występował przed publicznością w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwajcarii czy na Kubie. Nagrywał i towarzyszył na scenie takim artystom, jak Frank Sinatra, Elton John, Enrique Morente, George Benson czy Michel Camilo. Jest pierwszym w historii muzykiem flamenco wyróżnionym nagrodą Grammy. W jego kolekcji znajduje się również Cezar i National Flamenco Guitar Prize. Jako kompozytor zapisał się także w historii filmu, będąc współautorem muzyki do filmów Vengo, Salome i Adwokat Diabła.

Poza niesamowitą wirtuozerią i rzadką umiejętnością przekazywania ogromnych pokładów emocjonalności za pomocą jedynie sześciu strun, Tomatito słynie z odrzucania kulturowych ograniczeń i łączenia różnych gatunków muzycznych przy jednoczesnym zachowaniu wierności tradycji prawdziwego flamenco.

W sekwencjach pełnych pasji akordów słychać więc echa latin jazzu, rocka, bluesa i bossa novy. Swoim autentyzmem i intensywną emocjonalnością zabiera słuchaczy w podróż do domu prawdziwego duende.