W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kalinka - finał projektu i potańcówka

Kalinka - finał projektu i potańcówka
Data rozpoczęcia 2014-08-09
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Kategoria Akcja

Odtwórz z nami dawną atmosferę restauracji Kalinka!

Zapraszamy do nowego miejsca spotkań i wypoczynku dla mieszkańców dzielnicy Kalinowszczyzna. Posłuchaj wspomnień o dawnej restauracji Kalinka. Zapraszamy na poczęstunek i potańcówkę, którą poprowadzi Mateusz Nowak - animator kultury, aktor, mistrz słowa.

W nawiązaniu do ogrodów i sadów oraz parterowych domów rodzinnych, które do lat 70 XX wieku występowały na terenie Kalinowszczyzny, artystka angażując mieszkańców dzielnicy stworzy miejsce służące odpoczynkowi, kontemplacji i wyciszeniu. W swoim założeniu projekt zaciera granicę pomiędzy tym co prywatne, a tym, co publiczne – pewne elementy wyposażenia przestrzeni domu zostaną umieszczone na zewnątrz, wśród dużych zespołów mieszkalnych. Artystka wykorzystując technikę mozaiki, komponowanej z ceramicznych elementów, zaprosi mieszkańców dzielnicy do uczestnictwa w tworzeniu kafli i budowaniu mebli. Projekt zaktywizuje społeczność lokalną, pozwalając mieszkańcom realnie wpłynąć na stronę wizualną i charakter dzielnicy, na fragmenty jej przestrzeni. Tworząc małą architekturę miejską, artystka wykreuje miejsce spotkań, dialogu i wymiany wspomnień i opowieści związanych z dzielnicą. Nazwa projektu nawiązuje do nieistniejącego już miejsca – kawiarni „Kalinka” wspominanej często przez mieszkańców dzielnicy.

Gabriela Pienias (Polska) – absolwentka Wydziału Artystycznego w Cieszynie, doktorantka tamtejszego Instytutu Sztuki. Studiowała malarstwo na Uniwersytecie w Lizbonie. Organizatorka Biennale Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej oraz Spotkań Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej. Artystka wykonuje wielkoformatowe instalacje malarskie i realistyczne obrazy o tematyce społecznej, których docelowym miejscem prezentacji jest przestrzeń publiczna miasta. Tam także odbywa się wernisaż jej prac. Wprowadza obraz w miejską tkankę, jako element obcy i nieoczekiwany, który stanowi zarazem opozycję do wszechobecnych reklam, jak i punkt wyjścia dla stworzenia miejsc spotkań i budowania dialogu z drugim człowiekiem. Za pomocą artystycznych interwencji i działań, które realizowała dotychczas w Polsce i Portugalii, oswaja zarówno sztukę, jak i miasto. Ujawniając pewne dolegliwości społeczne, zachęca do debaty na temat rzeczywistych problemów współczesnego świata oraz do refleksji nad kondycją współczesnej sztuki.

Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowych rezydencji artystycznych Laboratorium Sztuki Społecznej (LSS)